كليه زندانيان سياسی را ازاد كنيد                                              حقوق مدني وازادی های سياسی و اجتماعی برای زنان، كارگران و اقليت های ملی و مذهبي                                                  مذهب امری خصوصی است. جدايی كامل دين از دولت                                               حق پوشش، مسافرت و طلاق براي زنان                                                تشكل، اعتصاب و سنديكا حق مسلم كارگران است
     

 

 حقوق بشر و دموكراسی برای ايران

 
     
  تماس با ما   پيوندها در باره ما زندانيان سياسي   اقليت ها   كودكان و جوانان  زنان    كارگري سياسی صفحه ا صلي

    

   

 

 
 

گزارش برنامه ی سخنرانی مهدی اصلانی و ایرج مصداقی در تورنتو که با میزبانی "حقوق بشر و دمکراسی در ایران برگزار شد.

 این جلسه با اندکی تاخیر نسبت به زمان اعلام شده در 7:15 عصر روز هفدهم اکتبر 2009 در سالن کتاب خانه مرکزی نورت یورک سنتر، شروع شد.

 ابتدا مجری جلسه پیام "حقوق بشر و دمکراسی برای ایران - RDFI" را به این مناسبت خواند.

  دوستان و همراهان،

   در این غروب ِ ماه اکتبر که برگ های افرا رنگین شده اند به تغییر ِ روزگار، دوستان حقوق بشر و دمکراسی برای ایران، شما را میان خود خوانده ایم که با ما قصه ی دراز و تلخ زندان بشنوید. قصه ئی از ان گونه که شنیداری ِ جان می خواهد و گفتاری که بر آید از آن، امید است که به اندیشه در آید که چه گونه و چه گاه این دفتر درد را برای همیشه ببندیم. اگر جستاری دوباره بر این دفتر روا باشد، باشد که که دانش پژوهان ِ مدرسه ِ تاریخ را که شرح حال ِ غم انگیز این برهه ِ وحشت را با گره ئی در ابرو از ناهنجاری شکنجه و یاوه بودن زندان در ابرو، بخوانند.

 دوستان،

  هنگامی که این قصه در یاد می شنوید، قصه در باد نیست، حسرتا که خون هم چنان بر سنگ فرش ِ خیابان است و همهمه ِ خیابان راگل ِ سرخ آذین نمی کند، که شتک های خون بر کف و دیوار زندان های پر شمار ِ کشور، یاد آور تکرار همین داستان است.

 زندان هم چنان باغِ آزاده مردم است و شکنجه و دار اسباب صلابت سلطان؛ گزمه گان ِ جمهوری که جز ولایت بیمار ِ خون خواران، هیچ نامی زیبنده شان نیست، نو نهالان ِ کنش گر ِ زندگی را از خیابان می ربایند؛ ندا را با گلوله ی سرمایه سوراخ سوراخ می کنند و ترانه را هم چنان بر لب ها جراحی می کنند؛ ایلغار ابلیسان ِ پیروزمست بر نهاد و بدن ِ رعنای ترانه، انها را به چنان وحشتی افکنده است که جسم بی جان ِ جوان اش رابه آتش کشیدند.

فریاد ِ آزادی خواهی قرون گذشته، از دشت ِ گرگان و جنبش ِ بابیان تا میدان چیتگر و هم چنان در میدان آزادی طنین انداز است. ندای برابری خواهی  طاهره ی قرة العین در مرگ ِ ناباورانه ی ندا و ایلغار ِ وحشیانه ی ترانه مستتر است. و، حیرتا که آزادی، برابری و دمکراسی هم چنان با آن ظاهر اغواگر و جذاب شان، دست نا یافتنی می نمایند.

 دوستان،

 شهر پائیزی ما تورنتو، امشب میزبان ِ یاران، مهدی اصلانی و ایرج مصداقی هستیم. مهدی اصلانی  زندانی سیاسی  ِ دهه ی 60 و نویسنده ی کتاب کلاغ و گل ِ سرخ است. این کتاب به تعبیری "روایت ِ چشمی است که از منقار کلاغ ها گریخته است، تا راز ِ سکوت ِ عاشقان بگوید." مهدی از زمستان 1363 تا اسفند 1367 را در زندان های جمهوری اسلامی ایرن به جرم ِ هواداری از اندیشه ی مارکسیستی، به سر برده است. با هم به صحبت های مهدی تحت عنوان "ادبیات ِ زندان" می نشینیم.

 آنگاه، بعد از معرفی سخنرانان، ابتدا از ایرج مصداقی دعوت کرد که سخنان خود را با عنوان"پشتوانه ی ایدئولوژیک سه ده سرکوب" در جمهوری سلامی ایران، ایراد کند. ایرج مصداقی که نویسنده ی کتاب هائی چند در مورد زندان و خاطرات زندان است، با ذکر جزئیات متعدد، آنچه شکنجه و اعدام را در جمهوری اسلامی نسبت به سایر کشورها و رژیم های ناقض حقوق بشر متمایز می سازد، بر شمرد.

  مجری برنامه بعد از قرائت شعر" آنجا که شعر غزل نیست ، که حماسه است"، از زنده یاد احمد شاملو از مهدی اصلانی دعوت کرد که سخنرانی خود را با عنوان " روایتی از 1367: ادبیات زندان" ایراد کند. سخنرانی مهدی مورد توجه و استقبال گرم و پرشور سالن ِ مملو از جمعیت قرار گرفت.

 بعداز انتراکت 20 دقیقه ئی ، پرسش و پاسخ شروع شد که تا ساعت 11 شب ادامه داشت.

 برای دیدن متن کامل برنامه، به روی لینک های زیرین کلیک کنید.


ویدئو شماره 1
   
  ویدئو شماره 2