كليه زندانيان سياسی را ازاد كنيد                                              حقوق مدني وازادی های سياسی و اجتماعی برای زنان، كارگران و اقليت های ملی و مذهبي                                                  مذهب امری خصوصی است. جدايی كامل دين از دولت                                               حق پوشش، مسافرت و طلاق براي زنان                                                تشكل، اعتصاب و سنديكا حق مسلم كارگران است
     

 

 حقوق بشر و دموكراسی برای ايران

 
     
  تماس با ما   پيوندها در باره ما زندانيان سياسي   اقليت ها   كودكان و جوانان  زنان    كارگري سياسی صفحه ا صلي

دو ماه اعتراض و سرکوب / گزارش تفصیلی نقض حقوق بشر پس از انتخابات در ایران

  

آنچه در پی می آید، گزارش دوم و تکمیلی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران است که پیشتر در نسخه اولیه خود با نام "خرداد خونین" منتشر شده بود، این گزارش در برگیرنده رویدادها، نقض حقوق بشر و اقدامات دستگاه امنیتی پس از انتخابات در محدود زمانی 22 خردادماه تا ابتدای شهریورماه سال 1388 است.

این گزارش ضمن ارائه تعاریف کلی از انتخابات و معیارهای انتخابات سالم، به بررسی اعتراضات مردمی و خشونت نیروهای نظامی میپردازد، مجموع گزارشات کلی از بازداشتهای جمعی افزون بر پنج هزار شهروند، ارائه آمار از 77 جان باخته خشونتهای اخیر و همچنین مشخصات قریب به 1137 بازداشت شده، قسمتهای دیگر این گزارش را تشکیل می دهد.

انتخابات در واقع سلسله اقدامات و عملیات منسجم و پیوسته ای است كه در یك محدوده جغرافیایی مشخص و زمانی محدود ومعین صورت می گیرد و منجر به برگزیده شدن فرد یا افراد و یا موضوع و مرام خاصی از سوی اكثریت مردم می شود.اجرا و انجام این سلسله اقدامات و عملیات كه منتج به این نتیجه گردد، اصطلاحاْ برگزای انتخابات نامیده می شود. در همین رابطه دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران، در تاریخ جمعه، ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی، برابر با ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ میلادی، برگزار شد.


معیارهای انتخابات آزاد

حق حاکمیت در هر کشور تنها می‌تواند برآمده از خواست مردم آن کشور باشد که در انتخابات راستین، آزاد، و منصفانه ـ که بطور دوره‌ای برگزار می‌شود ـ و مبتنی بر حق رأی همگانی، برابر، و مخفی است بیان می‌گردد.


حقوق انتخاباتی

هر شهروند بزرگسال این حق را دارد که :

- در انتخابات، بدور از هرگونه تبعیض، رأی بدهد

- به یک پروسه‌ی نام نویسی کارآمد، بیطرف، و بدور از تبعیض دسترسی داشته باشد.

- در صورت سلب حق رای باید بتواند به یک سیستم رسیدگی به شکایات دسترسی داشته باشد.

- دسترسی برابر و موثر به حوزه‌ی رأی گیری موجود باشد.

- رأی هر فرد باید وزنی برابر با رأی دیگری داشته باشد.

- حق رأی دادن بطور مخفی بلاشرط است و نمیباید بهیچوجه محدود گردد.


حقوق کاندیداتوری

- هر کس حق دارد در اداره‌ی کشور خویش مشارکت داشته باشد و می‌باید از امکان برابر برای کاندیدا شدن در انتخابات برخوردار باشد.

- هر کس حق دارد برای کارزار انتخاباتی به عضویت حزب یا سازمانی سیاسی درآید، یا همراه با دیگران حزب یا سازمانی سیاسی را بوجود آورد.

- دسترسی برابر به رسانه ها ــ بویژه رسانه های اطلاع رسانی جمعی

- امنیت جانی و مالی کاندیدا ها می‌باید پذیرفته شده و تأمين گردد،

- برخورداری از حمایت قانون و جبران حقوق نقض شده هر کاندیدا در جریان انتخابات

- در صورت وجود شکایت ، دسترسی به یک هیئت رسیدگی که هم توانایی بررسی چنین تصمیماتی را دارد و هم بتواند اشتباهات را بلافاصله و بطور واقعی تصحیح نماید.

- کاندیداها باید حقوق و آزادی‌های دیگران را محترم شمارد.

- کاندیداها باید نتیجه‌ی انتخابات آزاد و منصفانه را بپذیرد.


اعلام نتایج و آغاز اعتراضات در ایران

در پی اعلام نتایج دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام پیروزی دوبارهٔ محمود احمدی‌نژاد که از سوی بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی به‌عنوان کودتا نامیده شد، تظاهراتی در خیابان‌ها و میدان‌های تهران و همچنین شهرهای دیگر ایران، توسط هزاران تن از معترضان به نحوهٔ شمارش آرا و حامیان میرحسین موسوی، رقیب اصلی احمدی‌نژاد در انتخابات، در تاریخ ۲۳ خرداد به راه افتاد. این اعتراضات که روزهای بعد نیز ادامه یافت با برخورد نیروهای پلیس ضد شورش و حامیان شبه‌نظامی حکومت در سپاه و بسیج روبرو شد؛ به‌طوری‌که شدت آن در تهران در دههٔ گذشته بی‌سابقه بود. در روز ۲۵ خرداد، حدود ۳ میلیون نفر از معترضان با حضور میرحسین موسوی، محمد خاتمی و مهدی کروبی در راهپیمایی بزرگی در خیابان‌های مرکزی تهران از میدان امام حسین تا میدان آزادی شرکت کردند که به بزرگ‌ترین راهپیمایی ضد دولتی از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بدل شد.

دامنه اعتراضات به نتایج انتخابات به شهرهای دیگری همچون اصفهان، شیراز، اراک، ارومیه، گرگان، مشهد، اهواز، کرمانشاه، رشت، انزلی، تبریز، بندرعباس، آمل، یزد، زاهدان نیز گسترش یافت و مکرراً خیابانها و میادین اصلی این شهرها صحنه اعتراضات و زد و خورد نیروهای شبه نظامی و انتظامی با مردم بود، در این رهگذر هزاران شهروند معترض بازداشت و صدها تن کشته و زخمی شدند.

نیروهای نظامی و به خصوص شبه نظامی موسوم به بسیج یا لباس شخصی با خشونت بی حد و حصری عملا اصول اساسی قوانین جاری همچون اصل 27 قانون اساسی را زیر پا گذارده و کمترین اعتراض مسالمت آمیز را با خشونت پاسخ گفتند، ابعاد دهشتناک خشونت ها اعتراضات جهانی را بر انگیخت.

 

قطع شبکه های ارتباطی و ممانعت از اطلاع رسانی

همزمان با آغاز رای گیری در ایران و قطع سرویس پیام کوتاه اختلال در ارتباط گیری و اطلاع رسانی آغاز شد و با اوج گرفتن اعتراضات اجتماعی در ایران دامنه بی سابقه ای یافت.


پیامک

سرویس ارسال پیامک(S.M.S) از شب قبل از انتخابات 22 خرداد از کار افتاد. شهروندان ایرانی که تا قبل از آن و در زمان تبلیغات انتخابات آمار ارسال پیام کوتاه‌شان به رقمی در حدود 100 میلیون پیامک در روز رسیده بود، درست از شب قبل از انتخابات با قطع این سرویس خدماتی از سوی شرکت مخابرات ایران مواجه شدند. البته وزارت مخابرات بسیار با تاخیر اعلام کرد که این مساله مشکل فنی است و ربطی به مساله‌ی انتخابات و وقایع بعد از آن ندارد، اما آن چیزی که همه‌گان بر آن اتفاق نظر داشتند همین ربط این موضوع به مساله‌ی انتخابات بود. با توجه به اعتراض‌های گسترده‌ سرانجام این سرویس از روز 10 تیرماه بعد از تائید انتخابات توسط شوری نگهبان وصل شد که در اقدامی عجیب هر پیامک ارسالی تا چند مرتبه تکرار می شد و بعضی تحلیل گران بر این باورند این اقدامی است برای جبران خسارت هیجده روز قطعی این سرویس درآمد زا. البته این سرویس تا به امروز در فواصل مشخصی به خصوص در زمانهایی که اعتراضات اجتماعی رو به افزایش رفته قطع و پس از چندی وصل شده است.


موبایل

تلفن‌های همراه هم مشکلی هم‌چون سرویس پیامک داشتند.. با شروع گسترده‌ی اعتراض‌های میلیونی مردم ایران و حضور آنان در خیابان‌ها، مخابرات به طور کامل همه‌ی تلفن‌های همراه ایرانیان را از کار انداخت. مساله‌یی که در مورد آن هیج‌گونه اظهارنظری از سوی دولت مطرح نشد و آن‌ها از پاسخ‌گویی از آن تا کنون سر باز زده‌اند. در تمامی تجمعاتی که مردم ایران در خیابان‌ها برگزار می‌کردند تلفن‌های همراه قطع می‌شد. بسیاری بر این عقیده‌اند که این موضع به خاطر جلوگیری از گزارش دهی و اطلاع‌رسانی از اعتراض‌های مردمی ایران صورت گرفته است. حتا در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان هر شهروندی که در حال صحبت با موبایل بوده است یا بازداشت شده یا مورد ضرب و شتم و برخورد توهین‌آمیز مامورین لباس شخصی قرار گرفته است. البته دامنه قطعی تلفنی در روزهای اخیر و در محل تجمعات به تلفن های ثابت نیز کشیده شد.


اینترنت و فیلترینگ

در حالی که در شب 22 خرداد شمارش آرا آغاز شده بود و تلفن‌های همراه و سرویس پیامک از کار افتاده بود و فعالین سیاسی و مدنی یک به یک بازداشت می‌شدند، بسیاری از سایت‌های خبری و وبلاگ‌ها به محاق فیلتر رفتند و در عرض یک شب صدها سایت و وبلاگ از سوی کمیته‌ی فیلترینگ مورد فیلتر قرار گرفت، سایت‌های حامی مهدی کروبی و میرحسین موسوی و محسن رضایی و وبلاگ‌های هواداران آن‌ها اولین پای‌گاه‌های اینترنتی بودند که فیلتر شدند و از دسترس همه‌گان خارج شدند. قلم‌نیوز، آینده‌نیوز، سحام‌نیوز، عصر ایران، سایت اعتماد ملی،شهاب نیوز، جمهوریت، سایت شخصی محسن رضایی از جمله سایت‌هایی بودند که مورد فیلترینگ قرار گرفتند. شبکه‌های اجتماعی که با توجه به بازداشت گسترده‌ی رزونامه‌نگاران و توقیف مطبوعات و فیلترینگ به محلی مهم برای اطلاع‌رسانی قرار گرفته‌بودند نیز فیلتر شدند. یاهو مسنجر، فیس بوک، توییتر و یوتیوپ از این دست شبکه‌ها بودند. هم‌زمان با این فیلترینگ گسترده سرعت اینترنت نیز در ایران به شدت کاهش پیدا کرد و پهنای باند اینترنت در ایران بسیار کم شد. در این میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب شبکه‌ی گرداب دست به انتشار بیانیه‌هایی تهدیدآمیز نسبت به کسانی که مشغول اطلاع‌رسانی و بیان رویدادها بودند پرداخت و حتا در بیانیه‌یی عجیب از کار افتادن بسیاری از سایت‌ها را به سرویس دهنده‌گان آمریکایی نسبت داد.. در ادامه‌ی این روندها و برگزاری دادگاه‌هایی که از سوی حکومت به دادگاه «عوامل کودتای مخملی» عنوان گرفت و معترضان آن را «دادگاه‌های نمایشی» خطاب کردند، توییتر و فیسبوک به این متهم شدند که در «اغتشاشات» نقش داشته‌اند، علاوه بر این اتهام عجیب و در نوع خود بی‌سابقه راه اندازی سرویس گوگل‌ترنسلیت به زبان پارسی نیز از دیگر اقدامات «دشمنان» برای گسترش آشوب در ایران عنوان شد!


حملات اینترنتی

با شروع فیلترینگ در ایران و بستن راه‌های اطلاع‌رسانی حملات اینترنتی به پایگاه‌های خبری از سوی فیلتر کننده‌گان در دستور کار قرار گرفت. شدت حملات این گروه به قدری زیاد بود که بسیاری از سایت‌های اینترنتی از کار افتاد و کسی نمی‌توانست از آن‌ها استفاده کند. در پی این اقدام مردم معترض به نتیجه‌ي انتخابات دست به اقدام متقابل زدند و خبرگزاری‌های هم‌سو با دولت که از بودجه‌ی عمومی استفاده می‌کنند هم‌چون فارس و ایرنا را مورد هدف قرار دادند. وب‌سایت هرانا خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران از جمله سایت‌های بود که مورد حمله قرار گرفت و هک شد.


توقیف و سانسور نشریات

محدودیت رسانه‌یی در همه‌ی ابعاد آن از شب 22 خرداد آغاز شد. توقیف و سانسور مطبوعات هم از مهم‌ترین مسائل دنبال شده از سوی دولت بود. توقیف روزنامه‌ی کلمه‌ی سبز و سانسور دیگر مطبوعات و فشار بر روی آن‌ها و روزنامه‌نگاران‌شان از جمله اقدامات انجام شده از سوی دولت بود. حتا روزنامه‌ی اعتماد ملی ارگان حزب اعتماد ملی و کروبی یکی از کاندیدهای اصلاح‌طلب فردای انتخابات صفحه‌ی اول خود را سفید گذاشت و دلیل آن را عدم اجازه‌ی برای منتشر کردن بیانیه‌ی کروبی در مورد نتایج انتخابات عنوان کرد. بازداشت روزنامه‌نگاران از همان شب 22 خرداد آغاز شد و ده‌ها روزنامه‌نگار و خبرنگار بازداشت و روانه‌ی زندان شدند. احمد زیدآبادی، محمد قوچانی، کامبیز نوروزی، عبدالرضا تاجیک، مهسا امرآبادی، ،کیوان صمیمی بهبهانی،بهزاد باشو، سید خلیل میراشرفی،مصطفی قوانلو قاجار سمیه توحیدلو ،محمد عطریانفر، شکوفه آذر سعید لیلاز، محمد قوچانی، علی مزروعی، ژیلا بنی یعقوب ،بهمن احمدی امویی از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که بازداشت شده‌اند. این مسئله تا آنجا گسترش یافت که سازمان گزارشگران بدون مرز ایران را بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان عنوان کرد. در طول این دوران بسیاری از روزنامه نگاران بازداشتی آزاد و بسیاری دیگر بازداشت شدند که این روند هم چنان ادامه دارد. در ادامه‌ی توقیف و سانسور مطبوعات، روزنامه‌ی اعتماد ملی متعلق به مهدی کروبی که در اطلاع‌رسانی هر چه بیش‌تر در مورد وقایع اخیر و مواضع مهدی کروبی می‌کوشید، به دستور دادستانی تهران توقیف شد. بسیاری از مردم در همان روز توقیف در مقابل در روزنامه‌ تجمع اعتراضی کردند که با بازداشت و ضرب‌وشتم گسترده از سوی نیروهای انتظامی و بسیجی به سان روزهای گذشته مواجه شدند.


اختلال در تماس های برون مرزی

با توجه به سیاست عدم اطلاع‌رسانی وقایع جاری در ایران از سوی دولت در تماس‌های برون مرزی هم شهروندان ایرانی با مشکل مواجه بودند و شاهد اختلال‌های وسیع در ایران. کسانی هم که با ایران تماس می‌گرفتند و یا بالعکس در بسیاری موارد موفق به ایجاد این ارتباط نمی‌شدند.


اخراج روزنامه نگاران خارجی و محدودیت سایرین

در همان روزهای اول بعد از 22 خرداد خبرنگاران خارجی تهدید به خروج از ایران شدند و به آن‌ها گفته شد که هر چه سریع‌تر از ایران خارج شوند. تا کنون دو تن از خبرنگاران خارجی بازداشت و روانه‌ی زندان هم شده‌اند. این دو از رونامه‌ی واشنگتن تایمز و هفته نامه‌ی نیوزوویک بوده‌اند. بسیاری از آنان بعد از خروج از کشور افشا کردند که تهدید جانی شده‌ بودند که اخبار غیر واقعی ار از ایران منتشر کنند. دولت در طی روزهای اخیر بسیاری از رسانه‌های خارج از ایران را به دخالت داشتن در آن چیزی که اغتشاش‌های ایران می‌خواند متهم کرده است. این در حالی است که آنان هر گونه راه اطلاع‌رسانی صحیح برای ایرانیان و جهانیان را بسته است و سعی در بستن راه‌های بیش‌تری دارند.

حمله به دانشگاهها

پس از اعلام نتايج انتخابات، همزمان با موج اعتراضات خودجوش مردمی در تهران و ديگر شهرهاي بزرگ كشور، اعتراضات دانشجویی-مردمی در دانشگاههای مختلف کشور آغاز شد. همزمان نیروهای امنیتی و انتظامی نسبت به سرکوب جامعه معترض دانشجویی در سراسر کشور اقدام نمودند. در این رهگذر سه برخورد خونین با دانشجویان صورت گرفت.

کوی دانشگاه صنعتی اصفهان

در پی اعتراض جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به نتایج انتخابات در اواخر روز ۲۳ خرداد و اوایل بامداد ۲۴ خرداد نیروی انتظامی با اعزام تعداد زیادی از نیروهای ضد شورش مبادرت به ضرب وشتم شدید دانشجویان نمود.در این اقدام صدها نفر از دانشجویان به شدت زخمی شدند و وسائل شخصی انها توسط مهاجمین تخریب شد.همچنین ۱۴۰ نفر بازداشت شدند. در پی این حوادث شورای دانشگاه امتحانات را به مدت ۱۷ روز به تعویق انداخت.گفتنی است رئیس دانشگاه خسارت وارد شده را حدود بیست وپنج میلیارد ریال اعلام کرده‌است.


کوی دانشگاه تهران

نیروهای پلیس و لباس شخصی در تاریخ 25 خردادماه به کوی دانشگاه تهران یورش برده و به ضرب و شتم شدید و مجروح‌کردن دانشجویان پرداختند. در جریان تلاش نیروهای انصار حزب‌الله و گارد ویژه برای ورود به کوی دانشگاه تهران، بیش از پانزده نفر از دانشجویان تنها به علت اصابت گلوله به شدت مجروح شدند. پس از آن با حمله نیروهای لباس شخصی و انصار حزب‌الله به تجمع دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران، دانشجویان ساکن کوی در اثر اصابت گلوله، زنجیر، چاقو، باتوم و چماق به شدت مجروح شدند. نیروهای امنیتی که دور تا دور کوی را از شب تحت اختیار داشتند، چند بار برای ورود به کوی تلاش کردند که این تلاش با مقاومت دانشجویان ناکام مانده بود. اما پس از آغاز حملهٔ نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه که با پرتاب نارنجک صوتی، گاز اشک‌آور و تیراندازی زمینی به تمام درهای کوی دانشگاه همراه بود، توانستند وارد کوی دانشگاه شوند. در این حادثه دهها دانشجو بازداشت شدند که بسیاری از آنان از انتقال خود به طبقه منفی چهار در ساختمان وزارت کشور خبر دادند و همینطور از شکنجه هایی که در مورد آنان اعمال شده بود. در همان زمان منابع دانشجویی پنج کشته را در این واقعه اعلام مشخصات کردند، هر چند به نظر می رسد این مدعا نیازمند ارائه اسناد بیشتری است.


کوی دانشگاه شیراز

کوی دانشگاه شیراز نیز در روز 25 خردادماه مورد حمله قرار گرفته بود که به گفته منابع دانشجویی به قتل چند دانشجو و مفقود و بازداشت شدن صدها دانشجوی دیگر انجامید. در این حمله خسارات هنگفتی به خوابگاههای دانشجویان و دانشگاه وارد شد.

 

سایر دانشگاهها

دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه مازندران، دانشکده نفت اهواز، دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه زاهدان، دانشگاه بوعلی همدان، دانشگاه تبریز منجمله دانشگاههای دیگر در کشور هستند که صحنه اعتراضات دانشجویی و برخوردهای امنیتی با آنان بود، لازم به ذکر است کماکان در بعضی از دانشگاههای مورد اشاره همچنان دانشجویان بازداشتی یا تحت پیگرد وجود دارد.

 

 

برخوردها / آمارها


اعتراف گیری و پخش

تا کنون اعترافات دو روزنامه نگار به نامهای امیر حسین مهدوی و مازیار بهاری (خبرنگار ایرانی کانادایی شبکه چهار انگلیس و نیوزویک) به صورت عمومی منتشر شده است.

در رسته اعترافات زندانیان باید به برگزاری چهار جلسه دادرسی و یک کنفرانس مطبوعاتی اشاره داشت که از حداقل اصول حقوقی برای برگزاری به دور بوده و در آن به جای اینکه متهم از خود دفاع کند بر علیه خود صحبت کرده و به بیان شرایط خوب خود در زندان و همینطور دفاع از بازجو و وضعیت فعلی خود می پردازد..

در کنار پخش اعترافات افراد ناشناس یا کمتر شناخته شده باید به اعترافات فعالان برجسته سیاسی در طیف اصلاح طلب همچون محمد علی ابطحی (مشاور سابق رییس جمهوری در زمان محمد خاتمی)، محمد عطریانفر (عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی) سعید شریعتی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت)، سید شهاب الدین طباطبایی اردکانی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت) و سعید حجاریان اشاره داشت.

نظر به سوابق دستگاه امنیتی در ایران و مدعیات افرادی که پیش تر اعترافاتی به شکل مذکور از آنان منتشر شده بود و تاکید بر اینکه تحت فشار و شکنجه مجبور به اعترافات غیر حقیقی شده بودند، سازمانهای مدافع حقوق بشر از آغاز بازداشت های گسترده نسبت به خطر شکنجه زندانیان برای اخذ اعترافات غیر حقیقی هشدار داده بودند.

منابع مطلع از فشار و شکنجه سایر فعالان برجسته اصلاح طلب ایران به قضد اخذ اقاریر غیر واقعی و مستمر نمودن پخش اعترافات تلویزیونی خبر می دهند.

برخوردهای فله ای و جمعی

در هر زمانی که شهروندان معترض برای اعتراض به اشکال مختلف اقدام کرده اند، نیروهای امنیتی و لباس شخصی جزو اولین دسته حاضرین در صحنه بودند که بعضا با کمک نیروهای نظامی حاضر در محل به سرکوب معترضان پرداخته اند، مهمترین برخوردها و بازداشت های جمعی به روایت اسناد را میتوان به شرح ذیل اعلام کرد :

23 خرداد - در حمله به خواب گاه‌هاي دانش‌گاه صنعتي اصفهان:‌نيروهاي يگان ويژه و انصار حزب الله، بيش از 60 نفر از دانشجويان را بازداشت و توسط دو دستگاه اتوبوس به مکان نامعلومي منتقل کردند.

24 خردادماه - سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد 170 نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراض دستگیر شده اند و تعدادی از طراحان اصلی تحت تعقیب هستند.

25 خردادماه- نیروهای نظامی و امنیتی به تجمع مردم در زاهدان حمله کرده و دهها نفر را بازداشت کردند.

25 خردادماه- بنا به اخبار رسیده از تبریز نیروهای امنیتی روز دوشنبه ۲۵ خردادماه با مراجعه به خوابگاه های دانشجویان دختر و پسر داخل دانشگاه تبریز حدود ده تن از دانشجویان این دانشگاه را بازداشت و با مینی بوسی به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

26 خردادماه - بیش از 150 دانشجوی متحصن دانشگاه مازندران توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم بازداشت شدند. نیروهای بسیج و مامورین امنیتی لباس شخصی مسلح به باتوم، قمه و چوب دستی به تناوب به دانشگاه حمله می کردند.

27 خردادماه - یحیی میرزا محمدی دادستان تبریز اعلام کرد: 50 الی 60 نفر از مردم شرکت کننده در راهپیمایی به اتهام اخلال در نظم عمومی تجمع غیر قانونی و برهم زدن نظم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

27 خردادماه - محمدرضا حبیبی دادستان اصفهان گفت : 200 نفر از مردم شرکت کننده در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

27 خردادماه - جعفر گل محمدی دادستان زنجان گفت : 30 نفر از مردم شرکت کننده در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

27 خرداد - بر اثر تیراندازی مامورین امنیتی به راهپیمایی اعتراض مردم در اصفهان 45 نفر مجروح و یک نفر بنام " حسین الف " کشته شد. مجروحان به علت اصابت ساچمه و باتوم که اکثرا به چشم و یا سر آنها اصابت کرده، در بیمارستان شریعتی بستری می باشند.

27 خردادماه - در جریان حمله به کوی دانشگاه تهران ۲۰۰ دانشجو بازداشت شده‌اند. یک مقام‌ دانشگاه تهران به خبرگزاری مهر گفته‌است که ۸۰ تن از این دانشجویان آزاد شده‌اند.

28 خردادماه - گزارش‌های رسیده از شهر تبریز نیز از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر از شخصیت‌های برجسته مدنی این شهر خبر می‌دهد.

28 خردادماه - ایسنا از بازداشت هفت نفر در تجمعات اخیر زنجان خبر داده‌است. جعفر گل‌محمدی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان به ایسنا گفته‌است که در طول هفته گذشته ۲۳ نفر دستگیر شده بودند که اکثر آنها با اخذ تعهد آزاد شده‌اند.

28 خردادماه - گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۲۰ دانشجو در همدان است. یک عضو کمیته روابط عمومی ستاد دانشجویی کل کشور مهدی کروبی، این خبر را تأئید کرده‌است.

28 خردادماه- در جریان اعتراضات روز سه‌شنبه دانشجویان دانشگاه مازنداران در حدود ۱۰۰ دانشجو بازداشت شدند. گفته می‌شود ۱۱ دانشجوی این دانشگاه همچنان در بازداشت هستند.

29 خردادماه - امیرالله شمقدری سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری خراسان رضوی اعلام کرد : 86 نفر از مردم شرکت کننده در راهپیمایی اعتراض توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

29 خردادماه - 150 دانشجوي دانشگاه سمنان پس از تجمع اعتراضي بازداشت شدند.

29 خردادماه - ذبیح الله خدائیان رئیس کل دادگستری استان لرستان اعلام کرد : تعدادی از مردم شرکت کننده در راهپیمایی اعتراضی توسط مامورین اداره اطلاعات و نیروی انتظامی در خرم آباد بازداشت شدند.

31 خردادماه - سردار احمدرضا رادان جانشين فرمانده نيروي انتظامي اعلام کرد: 457 نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی روز 30 خرداد دستگير شده اند و تعدادي از طراحان اصلي تحت تعقيب هستند.

30 خردادماه - فرمانده کل ناجا از زخمی شدن 400 پرسنل خود در طی درگیریها تا تاریخ 29 خرداد خبر داد

31 خردادماه - سردار احمد رضا رادان معاون فرماندهی نیروی انتظامی خبر کشته شدن 10 نفر و مجروح مصدوم شدن 100 نفر را تایید کرد.

1 تيرماه - نيروهاي امنيتي با حمله با دفتر روزنامه «کلمه سبز»، به صاحب امتيازي ميرحسين موسوي 25 نفر از کارکنان اين روزنامه را بازداشت کردند.

3 تیر - نیروهای انتظامی و امنیتی مردم معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را که در میدان بهارستان در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زده اند با تیراندازی و پرتاب گاز اشگ آور مورد حمله قرار دادند. دها نفر بازداشت و زخمی شدند.

3 تیر - محمد جواد حشمتی رئیس کل دادگستری گیلان اعلام کردند در طی نا آرامی ها و تظاهرات هفته گذشته در شهر رشت 100 نفر بازداشت شده اند که در حال حاضر تنها 13 نفر در بازداشت به سر میبرند.

4 تیر - هفتاد نفر از اساتید عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاههای کشور پس از دیدار با میرحسین موسوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند این افراد پس بازجویی همگی آزاد شدند.

4 تیرماه : فرمانده سپاه سيدالشهداي استان تهران :قريب به 300 نفر از جان‌برکفان بسيجي به شدت زخمي شدند و هم‌اکنون در بيمارستان‌ها در حال مداوا هستند و 8 نفر از بسيجيان قهرمان نيز در اين حادثه تلخ به درجه رفيع شهادت نائل شدند

7 تیر - تجمع 3000 نفری مردم تهران در مسجد قبا برای بزرگداشت کشته شدگان حادثه هفتم تیر مورد حمله پلیس ضد شورش قرار گرفت. این تجمع که به دعوت نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شده بود، با پرتاب گاز اشک آور و بازداشت حاضرین توسط نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شد.

7 تیر - بیش از 20 نفر از زنانی که به دعوت مادران عزادار در اعتراض به بازداشت های اخیر و خشونت های اعمال شده علیه معترضان در پارک لاله تهران گرد هم آمده بودند از سوی نیروی انتظامی دستگیر شده اند. تعدادی از این زنان به بازداشتگاه شاپور منتقل شدند.

9 تیر - دادستان اصفهان از آزادی ۲۸۰ نفر از بازداشت‌شدگان در ناآرامی‌های اخير خبر داد. محمدرضا حبيبی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ايسنا، اظهار کرد: حدود ۲۸۰ نفر که دارای اتهام اخلال در نظم عمومی بودند با اخذ تامين مناسب آزاد شدند.

10 تیرماه - فرمانده نیروی انتظامی روز چهارشنبه اعلام کرد که در رویدادهای پس از انتخابات 1034 نفر به دست نیروهای ناجا دستگیر شده‌اند و دیگر دستگیری‌ها از سوی بسیج و نیروهای اطلاعات بوده است.

10 تیرماه - فرمانده ناجا کشته شدن ۲۰ نفر را که وی آنها «اغتشاشگر »خواند تایید کرد.

18 تیر - در پی تظاهرات اعتراضی به مناسبت دهمین سالگرد وقایع 18 تیر 87، 150 نفر از تظاهرات کنندگان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شدند. مسئولین زندان اوین به خانواده دستگیر شدگان اعلام کردند با همراه داشتن سند به دادگاه انقلاب مراجعه کنند تا با قرار دادن وثیقه افراد بازداشت شده آزاد شوند .

18 تیر - نیروی انتظامی طی اطلاعیه ای اعلام کرد در پی تظاهرات و اعتراضات بعد از نماز جمعه 40 نفر توسط مامورین این نیرو بازداشت شدند .

8 مرداد - سردار عزیز الله رجب زاده فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفت: 50 نفر از شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی بهشت زهرا و مصلی تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این تجمعات به مناسبت چهلمین روز کشتار مردم به علت اعتراض به تقلبات در انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

15 مرداد - دهها تن در تجمع اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی، که همزمان با مراسم تحلیف شکل گرفته بود، توسط ماموران امنیتی با ضرب و شتم بازداشت شدند.

19 مرداد - سیزده نفر از بازداشت شدگان در مراسم چهلم کیانوش آسا با قرار کفالت از زندان آزاد شدند. اما تعداد دیگری از افراد دستگیر شده همچنان در بازداشت بسر می برند. گفته می شود بیشتر این افراد دانشجویانی هستند که از شهرهای تهران و سنندج در این مراسم حضور یافته بودند.

20 مرداد - علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با دستگیریهای گسترده شرکت کنندگان در اعتراضات اعلام کرد: حدود 4000 نفر در مدت کوتاهی بازداشت شدند و 3700 نفر از آنها آزاد شدند.

21 مرداد - نیروهای امنیتی به تجمع اعتراضی مردم در جلوی بازار سرپوشیده تهران در خیابان 15 خرداد و مقابل مترو حمله کردند. نیروهای امنیتی اقدام به ضرب و شتم مردم نمودند عده ای را دستگیر و تعدادی را مجروح کردند. 3 نفر از زخمی ها توسط مردم به بیمارستان منتقل شدند.

7 شهریور – سردار جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در نشست خبر امروز خود مدعی شد که 13 نفر از نیروهای بسیجی در اعتراضات بعد از انتخابات کشته شده‌اند


جان باختگان غیر نظامی

به دلیل شرایط امنیتی و ممعانت دولت از گردش آزاد اطلاعات و همچنین گستردگی بی سابقه نقض حقوق بشر در ایران در طی هفته های اخیر، عملا امکان ارائه لیست و آماری جامع و مستدل در خصوص جان باختگان وقایع اخیر وجود ندارد، اما منابع دولتی بر اساس اعلامهای مختلف حداکثر جان باختگان را 20 شهروند و 13 شبه نظامی(بسیجی) عنوان داشته اند اما منابع غیردولتی این آمار را تا 360 شهروند عنوان می نمایند.

اکثر خانواده های جان باختگان برای برگزاری مراسم ترحیم و تدفین با محدودیتهای عدیده ای از سوی نهادهای امنیتی روبه شدند و در بعضی از موارد گزارش شده است برای تحویل دادن جسد از خانواده های داغدار طلب پول شده است. دولت و نهادهای مربوطه برای پیگرد عوامل دخیل در کشتار مردم بی دفاع اقدام مثبتی را سامان ندادند و کشته شدگان را اغتشاشگر خواندند.


گورهای جمعی، قبرهای بی نشان

"پیکر دهها نفر از شهروندان تهرانی در تاریخ های 21 و 24 تیرماه بدون اسم و مشخصات فردی در قطعه 302 بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده است"

جمله فوق که تاریخ انتشار 31 مرداد را دارد. اولین زمزمه از موضوع قبرهای جمعی و دفن بی نام و نشان تعدادی از جانباختگان حوادث پس از انتخابات در تهران محسوب می شود.

این مطلب که برای اولین بار از سوی "سایت نوروز" ارگان رسمی جبهه مشارکت مطرح شد با واکنش های مختلف افکار عمومی و مسئولان وارد مراحل جدی تری شد.

برخي افراد مانند فرهاد تجري سخنگوي کميسيون قضايي و حقوقي تنها دقايقي پس از انتشار خبر دفن در بهشت زهرا در روز نخست تمام اين اخبار را تکذيب کردند و این اقدام عجولانه سبب اعتراض هايي مبني بر «تکذيب بدون بررسي» به این قبیل افراد شد. در همین رابطه ارگان حزب مشارکت در پاسخ به این تکذیب ها شماره جواز دفن اجساد را به شرح ذیل اعلام کرد :

در تاریخ 21 تیرماه :

2767-2866-2815-2649-2581-2553-2691-2619-2461-2747-2857-2704-2618-2674-2698-2615-2673-2705

2699-2584-2075-2063-2494-2530-2310-2476-2513-2596

در تاریخ 24 تیرماه :

2257-2288- 2233-2273-2411-2247-2079-2164-2172-2199-2196-2053-1920-1903-1898-2040

علي لاريجاني رئیس مجلس شورای اسلامی، در تاریخ 3 شهریورماه دستور پيگيري ماجراي دفن دسته جمعي تعدادي از بازداشت شدگان در قطعه 302 بهشت زهرا را صادر کرد. با این دستور عملا مجلس وارد قضیه مطرحه شد. در همان زمان برکناري رضاييان مديرعامل بهشت زهرا از سوی شهردار شهر تهران به شبهات افکار عمومی افزود.

پیرو ورود مجلس به موضوع مورد اشاره، هیئتی محل مذکور را مورد بازدید خود قرار داد و حمید رضا کاتوزیان از نمایندگان اصولگرای مجلس و عضو این هیئت در باب نتیجه این بازدید عنوان داشت : "اين موضوع كه افرادي در بهشت‌زهرا دفن شده و روي محل دفن آن‌ها شماره دفن به جاي نام آن‌ها حك شده، صحت دارد؛ اما مسئوليت بررسي در اين رابطه متوجه شهرداري يا سازمان بهشت‌زهرا نيست، بلكه بايد براي مشخص شدن دقيق‌تر اين مطلب از سوي پزشكي قانوني استعلام شود كه در اين رابطه با مسئولان مربوطه در مجلس صحبت كردم تا مكاتباتي با پزشكي قانوني در اين رابطه انجام شود و تكليف اين ماجرا نيز روشن شود."

در تاریخ 8 شهریور ماه، سایت نوروز با درج تصویری از شناسایی اولین جان باخته حوادث اخیر که در قطعه 302 دفن شده است خبر داد، به گزارش ارگان خبری جبهه مشارکت "سعیده پورآقایی" دختر و تنها فرزند یکی از شهدای جنگ در این قطعه به صورت بی نام و نشان دفن شده است.

همچنان که این ادعا بدون پاسخ مسئولان باقی مانده، معمای قطعه 302 نیز علیرغم وعده نمایندگان مجلس تاکنون شفاف سازی و پاسخگویی نشده است.

 

برخلاف هویت صاحبان قبرهای بی نام و نشان تعداد زیادی از جان باختگان غیرنظامی تاکنون شناسایی شده اند، که در دو دسته مستند و نیازمند اسناد به شرح ذیل به ارائه مشخصات میپردازیم:


اسامی جان باختگان مستند شده :

1. آرمان استخریان پور فرزند احمد - محل فوت : بیمارستان نمازی شیراز - تاریخ فوت : 3 تیرماه - دلیل فوت : ضرب و شتم منجر به مرگ مغزی - جسد تحویل شده - موثق - مدفون در دارالرحمه شیراز

2. ابوالفضل عبدالهی - محل فوت : در مقابل دانشگاه صنعتى شریف - تاریخ فوت : ٣٠ خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه ٢۴٨ بهشت زهرا

3. اشکان سهرابی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت سه گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

4. امیر جوادی فر - محل فوت : بازداشتگاه کهریزک - تاریخ فوت : محدوده 18 تیر تا 3 مرداد - دلیل فوت : به صورت زخمی بازداشت و سپس جسد وی به خانواده تحویل داده شد - جسد تحویل شده - موثق - 25 ساله

5. امیرحسین طوفان پور - محل فوت : نا معلوم - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 233 بهشت زهرا

6. ایمان هاشمی - محل فوت : خیابان آزادی - تاریخ فوت : 30خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 259 بهشت زهرا

7. بهزاد مهاجر - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : در تاریخ 25 خردادماه بازداشت و پس از 46 روز جسد وی تحویل خانواده میشود بر روی جسد وی آثار گلوله وجود داشته است - جسد تحویل شده - موثق - جسد وی 31 خرداد به پزشکی قانونی تحویل داده شده بود

8. بهمن جنابی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - 20 ساله

9. پریسا كلى - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : 31خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - دانشجو ، قطعه 259 بهشت زهرا

10. پويا مقصود بيگی - محل فوت : منزل - کرمانشاه - تاریخ فوت : ٣٠ خرداد - دلیل فوت : در تاریخ 30 خرداد بازداشت و پس از شکنجه آزاد شده و به فاصله کمی فوت می کند - جسد تحویل شده - موثق - مادر معترض وی نیز بازداشت شد

11. حسین اخترزند - محل فوت : اصفهان - تاریخ فوت : نا معلوم - دلیل فوت : ضرب و شتم و سقوط از ارتفاع - جسد تحویل شده - موثق -

12. حسین اکبری - محل فوت : زندان اوین - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : ضربه مغزی - جسد تحویل شده - موثق - قطعه ی ٢١٩ بهشت زهرای تهران در کنار مادر خود به خاک سپرده شد.

13. حسین طهماسبی - محل فوت : خیابان نوبهار کرمانشاه - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : ضرب و شتم - جسد تحویل شده - موثق -

14. داوود صدری - محل فوت : بیمارستان امام علی - تاریخ فوت : 31 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله در 25 خرداد - جسد تحویل شده - موثق - 27 ساله

15. رامین قهرمانی - محل فوت : در منزل - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : پس از بازداشت و شکنجه آزاد میشود که سه روز پس از آن در منزل فوت میکند - جسد تحویل شده - موثق -

16. سالار طهماسبی - محل فوت : خیابان جمهوری - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 254 بهشت زهرا

17. سرور برومند - محل فوت : خیابان محمد علی جناح - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

18. سعید عباسی فرگلچی - محل فوت : خیابان رودکی - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

19. سید رضا طباطبایى - محل فوت : خیابان آذربایجان - تاریخ فوت : ٣٠ خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه ٢۵٩

20. سهراب اَعرابی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - منابعی مرگ وی را در بازداشتگاه اعلام داشته اند

21. عباس دیسناد - محل فوت : بیمارستان شهریار - تاریخ فوت : 3 تیرماه - دلیل فوت : مورد اصابت باتوم در روز 30 خرداد قرار میگیرد و پس از مرگ مغزی و کما در تاریخ 3 تیرماه فوت میکند - جسد تحویل شده - موثق -

22. على شاهدی - محل فوت : کلانتری تهران پارس - تاریخ فوت : 31 خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 257

23. علیرضا افتخاری - محل فوت : نا معلوم - تاریخ فوت : 29 خرداد - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - موثق - خبرنگار سابق ابرار اقتصادی 24 ساله

24. فاطمه رجب پور - محل فوت : خیابان محمد علی جناح - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

25. فهیمه سلحشور - محل فوت : ولیعصر - تاریخ فوت : 24 خردادماه - دلیل فوت : ضربه مغزی - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 226

26. کیانوش آسا - محل فوت : میدان آزادی - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : اصابت دو گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

27. محسن حدادى - محل فوت : خیابان نصرت - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 262

28. محسن روح الامینی نجف آبادی - محل فوت : بازداشتگاه کهریزک - تاریخ فوت : محدوده 18 تیر تا 1 مرداد - دلیل فوت : اصابت جسم سخت به سر - جسد تحویل شده - موثق -

29. محمد جواد پرنداخ - محل فوت : اصفهان - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : برخورد جسم سخت به جمجمه - جسد تحویل شده - موثق - در محدوده زمانی عزیمت به اداره اطلاعات شهر اصفهان به قتل رسید

30. محمد حسین برزگر - محل فوت : میدان 7 تیر - تاریخ فوت : 27 خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 302

31. محمد کامرانی - محل فوت : بیمارستان مهر - تاریخ فوت : 25 تیرماه - دلیل فوت : در زمان بازداشت در کمپ کهریزک عفونت بدن وی را در بر میگرد و پس از انتقال به بیمارستان جان می بازد - جسد تحویل شده - موثق - 18 ساله

32. محمد نیكزادى - محل فوت : میدان ونک - تاریخ فوت : 26 خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 257

33. مسعود هاشم زاده - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - 27 ساله

34. مصطفی غنیان - محل فوت : بر بام منزل - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

35. مصطفی کیارستمی - محل فوت : بیمارستان کسری تهران - تاریخ فوت : 26 تیر - دلیل فوت : خونریزی مغزی - جسد تحویل شده - موثق -

36. مهدی کرمی - محل فوت : خیابان جنت آباد - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : اصات گلوله به گلو - جسد تحویل شده - موثق - 25 ساله

37. ناصر امیرنژاد - محل فوت : میدان آزادی - تاریخ فوت : 25 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق -

38. ندا آقاسلطان - محل فوت : خیابان کارگر شمالی - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله به گلو - جسد تحویل شده - موثق -

39. واحد اكبرى - محل فوت : خیابان ونك - تاریخ فوت : ٣٠ خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه ٢۶١

40. وحید رضا طباطبایى - محل فوت : میدان بهارستان - تاریخ فوت : 3 تیرماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - موثق - قطعه 308

41. یعقوب بروایه - محل فوت : مسجد لولاگر - تاریخ فوت : 4 تیرماه - دلیل فوت : اصابت گلوله به سر - جسد تحویل شده - موثق -


اسامی که نیازمند اسناد بیشتری است :

1. امیر کویری - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

2. ایمان نمازی - محل فوت : کوی دانشگاه - تاریخ فوت : ٢۵ خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

3. بابک سپهر - محل فوت : خیابان آزادی - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

4. ترانه موسوی - محل فوت : مسجد قبا - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد - منابع غیر رسمی وی را قربانی تجاوز جنسی پس از بازداشت می دانند که جسد وی به صورت سوخته در حوالی قزوین یافت شده است. محل دستگیری وی را مسجد قبا می‌دانند

5. تینا سودی - محل فوت : میدان انقلاب - تاریخ فوت : ٣٠ خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

6. حامد بشارتی - محل فوت : خیابان آزادی - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

7. حسن کاظمینی - محل فوت : خیابان انقلاب - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

8. حمید مداح شورچه - محل فوت : بازداشتگاه نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : خونریزی مغزی - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد –

9. جعفر بروایه - محل فوت : میدان بهارستان - تاریخ فوت : ٧ تیر - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده – نیازمند اسناد - مدفون در اهواز

10. داوود نعیم آبادی - محل فوت : میدان آزادی - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد -

11. رامین رمضانی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - قطعه ٢۵٧ بهشت زھرا ردیف ۴۶ شماره ٣٢

12. سالار قربانی پارام - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد -

13. سجاد قائد رحمتی - محل فوت : خیابان آزادی - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : اصابت گلوله - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد -

14. سعید اسماعیلی خان ببین - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : ضربه مغزی - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد -

15. سعیده پورآقایی (آمایی) فرزند شهید عباس پورآقایی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - منابع غیر رسمی وی را قربانی تجاوز جنسی پس از بازداشت می دانند که جسد وی با اسید سوخه و نهایتاً در قطعه 302 بهشت زهرا دفن شده است

16. شلیر خِضری - محل فوت : دانشگاه تهران - تاریخ فوت : 26 خرداد - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - در پیرانشهر به خاک سپرده شد

17. علی فتحعلیان - محل فوت : مسجد لولاگر - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

18. علیرضا توسلی - محل فوت : بهشت زهرا - تاریخ فوت : 8 مردادماه - دلیل فوت : اصابت باتوم به سر - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - نوجوان 12 ساله

19. فاطمه براتی - محل فوت : کوی دانشگاه - تاریخ فوت : 24 خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

20. فرزاد جشنی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : ١٩ ماه ژوئن - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد -

21. فرزاد هشتی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

22. کامبیز شعاعی - محل فوت : کوی دانشگاه - تاریخ فوت : 24 خردادماه - دلیل فوت : ضرب و شتم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

23. کاوه علی پور - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد - برای تحویل جسد 3000 دلار در خواست شد

24. کسری شرفی - محل فوت : کوی دانشگاه - تاریخ فوت : 24 خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

25. مبینا احترامی - محل فوت : کوی دانشگاه - تاریخ فوت : ٢۴ خرداد - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

26. محرم چگینی قشلاقی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - قطعه ٢۵۶ بهشت زھرا ردیف ١۴۶ شماره ١٣

27. محسن ایمانی - محل فوت : کوی دانشگاه - تاریخ فوت : 24 خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

28. محمد حسین فیضی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - قطعه ٢۵٧ بهشت زھرا ردیف ٣١ شماره ٢۵

29. مریم مهر آذین - محل فوت : خیابان آزادی - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

30. مسعود خسروی - محل فوت : میدان آزادی - تاریخ فوت : ٢۵ خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد -

31. معزز - محل فوت : میدان آزادی - تاریخ فوت : ٣٠ خرداد - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

32. میثم عبادی - محل فوت : میدان تجریش - تاریخ فوت : 23 خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد - 17 ساله

33. میلاد یزدان پناه - محل فوت : خیابان آزادی - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : اصابت گلوله - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد -

34. مهرداد حیدری - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : ٢١ تیر - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد - روزنامه نگار

35. نادر ناصری - محل فوت : خیابان خوش - تاریخ فوت : 30 خردادماه - دلیل فوت : نامعلوم - جسد تحویل شده - نیازمند اسناد - در بابل دفن شد

36. ندا اسدی - محل فوت : نامعلوم - تاریخ فوت : نامعلوم - دلیل فوت : نامعلوم - وضعیت جسد نامعلوم - نیازمند اسناد

 

زندانیان

فارغ از اینکه کمتر بازداشت شده ای دیده شده که پس از آزادی آثار ضرب و شتم یا کاهش وزن بعنوان شواهدی از بدرفتاری و شکنجه همراه نداشته باشد اما موضوع تجاوز جنسی به زندانیان که شکنجه ای چند بعدی محسوب میشود پس از مدعیاتی و عدم توان مسئولین در پاسخگویی، به دغدغه افکار عمومی تبدیل شده است.


تجاوزهای جنسی به زندانیان

تجاوز جنسی، اصطلاحی در پزشکی قانونی و جرم‌شناسی جنسی ‌است. تجاوز جنسی به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد، بدون رضایت اوست. تجاوز جنسی در حقیقت تنها یک حمله فیزیکی و جنسی نیست؛ بلکه در عین حال حمله معنوی و حمله به شأن انسان است که در آن قربانی از حق خود محروم می‌گردد. این خشونت، هرچند همیشه قتل را به همراه نداشته باشد، عموماً تهدید به قتل را به همراه دارد. تهدید به تجاوز جنسی نیز جزو خشونت های مرتبط با تجاوز دسته بندی میشود.

عمر آزار و تجاوز جنسی در زندانهای جمهوری اسلامی عجین شده با اولین نسل زندانیان سیاسی پس از انقلاب. شهادت و مدعیات بسیاری از مطلعین همچون آیت الله منتظری و همینطور بازماندگان از قتل عام های دهه شصت به خوبی گواه از قدمت این شکنجه در سه دهه عمر جمهوری اسلامی می دهد.

در طی هفته های اخیر، موضوع مذکور پس از سالها مجددا در مجموعه وقایع و برخوردهای پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری در ایران مورد توجه افکار عمومی مورد توجه قرار گرفت.

تجاوز در شیراز

اولین ادعا در مورد تجاوز جنسی به زندانیان توسط روزنامه گاردین در تاریخ 31 تیرماه در گزارشی عنوان شد، در این گزارش به شرح حال چند جوانی که در شیراز مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.پرداخته می شود.

بر اساس گزارش این روزنامه، پزشک یکی از این جوانانی که مورد تجاوز قرار گرفته گفته است: "فقط چهار دندانش سالم باقی مانده است و رکتوم او در اثر تجاوز پاره شده است و مجبور شدیم او را با کارت بیمه شخص دیگری به بیمارستان ببریم".

روزنامه گاردین به نقل از این جوان نوشته است او را دوشنبه بعد از انتخابات وقتی که با چند جوان دیگر مانع حمله مامورین به معترضان میشد دستگیر می کنند. تمام آن روز او را در ماشین نگاه میدارند، بعد به یک سلول انفرادی می برند و در آنجا او را از سقف آویزان کرده و مرتبا می زنند. بعد او را به اتاقی دیگر می فرستند که چند جوان همسال او در آنجا بودند. روز شنبه یا یکشنبه بعد بود که در این محل جدید به او تجاوز می کنند. سه مرد قوی هیکل وارد اتاق می شوند و دو نفر او راروی زمین می خوابانند و نفر سوم جلوی آنها و چهار بازداشتی دیگر به او تجاوز می کند. این کار در روزهای بعد هم ادامه پیدا میکند و بازجویی و فشار برای "اقرار" به اینکه از خارج دستور می گرفته نیز همراه آن ادامه پیدا میکند: درتمام طول هفته گذشته دیگر بازجویی هم نبود، فقط تجاوز و بعد سلول انفرادی...

معمای ترانه موسوی

شاید برجسته ترین ادعا را بتوان مربوط به موضوع خانم ترانه موسوی دانست که از سوی رسانه های غیرانتفاعی نخست مطرح و به مجلس شورای اسلامی و صدا و سیما نیز کشیده شد.

در ماه تیر و مرداد سال ۱۳۸۸، برخی از سایتهای اینترنتی خبری را منتشر کردند مبنی بر اینکه دختر جوانی به نام ترانه موسوی در تجمع ۷ تیر ۱۳۸۸ در اطراف مسجد قبا که در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم برگزار شد، در خیابان شریعتی توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شده و پس از تجاوز جنسی به قتل رسیده است. در این خبر جنجالی که به برخی از رسانه‌های غربی نیز راه یافت اطلاعاتی همراه با یک عکس از این دختر جوان منتشر گردید و اعلام شد که خانواده این دختر جوان پس از تماسی تلفنی از یک بیمارستان مبنی بر بستری شدن او به علت جراحت در دستگاه تناسلی به بیمارستان مراجعه می‌کنند ولی دخترشان را در آنجا نیافته و مدتی بعد جسد سوزانده شده او را در منطقه‌ای دیگر می‌یابند.سیمای جمهوری اسلامی نیز با تهیه یک گزارش کوتاه تلویزیونی در خبر ساعت ۲۰:۳۰ درباره سرنوشت ترانه موسوی، ضمن شایعه دانستن خبر تجاوز و قتل او، وی را زنی چهل ساله، زنده و ساکن کانادا دانست و در این خصوص با اشخاصی که آنها را خانواده ترانه موسوی معرفی کرد، مصاحبه نمود. با اینحال انتقاداتی در مورد صحت گزارش صدا و سیما بیان شد و ادعای صدا و سیما در خصوص تحقیق و هماهنگی با ثبت احوال و نیروی انتظامی و وجود تنها سه شخص به نام «ترانه موسوی» با پیدا شدن افراد دیگری با همین نام به چالش کشیده شد. در نامه جنجال برانگیز مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی در خصوص شنیده‌های حاکی از شکنجه معترضان بازداشت شده نیز، به موردی از آزار جنسی که مشابه مورد ترانه موسوی بود، بدون بردن نام خاصی اشاره شده‌است. همچنین کروبی در پاسخ به حملاتی که به خاطر «افشای» آزار جنسی در بازداشتگاه‌ها به وی شد، پرده از «سناریوی» این گزارش برداشت و خانواده‌ای را که در گزارش تلویزیونی به زنده بودن دخترشان اقرار کردند، خانواده ترانه موسوی دستگیر شده ندانست.

معمای سعیده پورآقایی

در هفته اول شهریورماه تعدادی از تارنماهای اینترنتی اقدام به درج گزارشی کردند که در آن از هویت یکی دیگر از جان باختگان به نام سعیده پورآقایی فرزند جانباز شهید عباس پورآقایی خبر داد.

گزارش اولیه از موضوع فوت وی بر این موضوع تاکید داشت که وی در هنگام الله اکبر گفتن بر بام خانه خود در خیابان دولت تهران دستگیر شد و پس از تجاوز بوسیله اسید جسم وی از زانو به بالا سوزانده شد تا اثرات این عمل مشخص نگردد و به دلیل عدم پرداخت هزینه درخواستی برای تحویل جسد از سوی خانواده، وی بصورت گمنام در قطعه 302 بهشت زهرا دفن شد که به همراه تعدادی دیگر از دفن شدگان اخیراً هویت و محل دفن وی به خانواد اعلام شده است.

گزارشات دیگری اضافه می کند که مراسم ختم وی در تاریخ 7 شهریور ماه با حضور مهندس میرحسین موسوی برگزار شده است. نظر به همزمان بودن موضوع اشاره با تدوین گزارش پیش رو احتمال می رود اسناد و اطلاعات بیشتری از سوی مدعیان و مطلعان موضوع مذکور انتشار یابد.

رضا، سند معتبر

روزنامه تایمز با همکاری یکی از دیده بانان سازمان عفو بین الملل در تاریخ 31 مردادماه بر مبنای گفتگویی که مدعی است با یک قربانی تجاوز دربازداشت صورت گرفته، گزارشی را منتشر کرد.

این روزنامه در مهمترین مطلب بین المللی شماره روز 22 اوت خود، تحت عنوان "پسری ایرانی که رو در روی تندرو ها ایستاد از تجاوز در زندان می گوید" اظهارات فردی را منتشر کرده که با نام رضا، 15 ساله و ساکن یکی از شهرهای بزرگ ایران توصیف شده که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات دستگیر شد و به نوشته این روزنامه بارها در زندان مورد تجاوز قرار گرفته است.

روزنامه تایمز نه تنها جزئیات چند مورد دیگر تجاوز به این فرد (از جمله "توسط ماموران پلیس") را شرح می دهد بلکه می نویسد پس از انتقال رضا و 130 نفر دیگر از بازداشت شدگان به دادگاه انقلاب اسلامی آن شهر، رضا و چند نفر دیگر را "با هدف ارعاب جهت جلوگیری از گفتن حوادثی که بر آنها رفته" از دیگران جدا کرده و آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی با یکدیگر کردند.

تایمز مدعی است به رضا گفته شده که این کار برای "پاک شدن آنها [از گناهان]" انجام گرفته است.

شکنجه‌های محرز شده برای مجلس

در همین رابطه و پررنگ تر شدن موضوع بازداشتگاههای غیرقانونی و شکنجه زندانیان، یک عضو فراکسیون اکثریت مجلس ابراز داشت: تاکنون دو فقره از برخوردهای خلاف شان انسانی در بازداشتگاه‌ها برای کمیته ویژه مجلس برای رسیدگی به وضعیت بازداشت‌شدگان محرز شده است که مورد اول عریان نگه داشتن متهمان به اغتشاش در بازداشتگاه‌ها و دیگری ممانعت از اجابت مزاج آنها بوده است.

زندانیان سابق

در فضایی که افکار عمومی با موضوع تجاوز به زندانیان درگیر شده بود، تعدادی از روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی سابق به پای میز شهادت آمدند و از طرق گوناگون همچون انتشار نوشتارهای خود در وب سایتها، گفتگوهای رسانه و یا نشستن در مقابل دوربین مستند سازان به بیان تجربیات خود در باره تهدید به تجاوز جنسی و تجاوز جنسی پرداختند.

نامه جنجالی مهدی کروبی

مجموع اقدامات مهدی کروبی، از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات در ایران را باید مهمترین عامل در برجسته شدن موضوع تجاوز جنسی به زندانیان دانست، وی در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، از او خواست درباره شایعاتی که درباره تجاوز به دختران و پسران در بازداشتگاه ها پخش شده است، تحقیق کند.

این نامه که در وب سایت رسمی حزب اعتماد ملی منتشر شده، تاریخ ۷ مرداد را دارد، مهدی کروبی در پاسخ به تمام کسانی که اظهار داشتند وی مستنداتی مبنی بر اظهارات خود درباره آزار جنسی زندانیان کهریزک ندارد متن اظهارات یکی از این بازداشت شدگان را در اختیار سایت سحام نیوز قرار داد و اعلام کرد که این مطلب تنها گوشه ای از مستنداتی است که منتشر می کند و چنانچه این روند ادامه یابد مطالب دیگری را منتشر خواهد کرد. همچنین شاهدان خود را آماده ادای شهادت، در صورتی که امنیت آنان تضمین شود عنوان کرد.

اظهارات وی واکنش های تندی را در بین مسئولین دولت و ائمه جمعه در پی داشت و حتی بعضی دستگیری وی را خواستار شدند. النهایه روزنامه اعتماد ملی توقیف، مدیر مسئول و فرزند آقای کروبی احضار شدند اما مهدی کروبی همچنان بر ادعای خود با در دست داشتن اسناد پافشاری میکند.

 

بازداشت شدگان

لیست ذیل در بردارنده اسامی و مشخصات مستند شده 1137 شهروند معترض، فعال سیاسی، مدنی و روزنامه نگار است که در طی روزهای اخیر و به خصوص پس از آغاز اعتراضات مردمی در ایران بازداشت شده اند، قوه قضائیه برای تعیین تکلیف وضعیت هزاران بازداشت شده که نظر به حجم آماری و گزارشات بالغ بر پنج هزار تن را در بر میگیرد کمیته ای تشکیل داده است. این حجم بازداشت با توجه به محدوده زمانی در تاریخ ایران پس از انقلاب بی سابقه است.

لیست بازداشت شدگان شناسایی شده به ترتیب حروف الفبا به شرح ذیل است :

1. آدرین جلالی - دانشجوی دانشگاه تهران – زندان اوین

2. آرش چلنگري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در مفتح - نامعلوم

3. آرش خرمیان - فرزند هاشم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

4. آرش گيتي - 26 خرداد - فعال دانشجویی دانشگاه زنجان - آزاد شد

5. آرش مزيناني - بازداشت شده در تاریخ 6 تیر - در اميرآباد - طراح - نامعلوم

6. آرش نیک فر - فرزند علیرضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

7. آرمان اميرخاني - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در ولی عصر - زندان اوین

8. آرمان جدایی- بازداشت شده در تاریخ 28 خرداد در توپخانه – محل نگهداری نامشخص

9. آرمان چاوشي - بازداشت شده در تاریخ 26 مرداد - در ولی عصر - زندان اوین

10. آرمان طباطبايي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تیر - زندان اوین

11. آرمان عبدالهی- بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد در انقلاب - اوین

12. آریاسب مغان باوند - زندان اوین

13. آیدا مصباحی - بازداشت شده در خرداد - عضو حزب کارگزاران سازندگی - نامعلوم

14. ابراهیم خوش چهره ـ تاریخ بازداشت31 خرداد - ملی مذهبی

15. ابراهیم دماوندی - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - معلم - نامعلوم

16. ابراهیم رایدیان - تاریخ بازداشت 31 خرداد - دانشجو

17. ابراهیم عزیزی - 31 خرداد - دانشجو

18. ابراهیم مهتری - بازداشت شده در تاریخ مردادماه - عضو شاخه جوانان مجاهدين انقلاب - نامعلوم

19. ابراهیم نظری - نام پدری: بهرامعلی - محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

20. ابراهیم یزدی - تاریخ بازداشت 31 خرداد - دبیر کل نهضت آزادی - آزاد شد

21. ابراهيم بهروزنيا - تاریخ بازداشت 30 خرداد - محل بازداشت خیابان رودكي

22. ابراهيم پور عبدالله - زندان اوين

23. ابراهيم زاهديان - دانشجوی دانشگاه تهران

24. ابراهيم عزيزي - دانشجوی دانشگاه تهران

25. ابراهيم كماني - بازداشت شده در تاریخ 26 مرداد - در انقلاب - زندان اوین

26. ابوالفضل عابدینی - تاریخ بازداشت 9 تیر در منزل - عضو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران- ارگان بازداشت کنند اطلاعات اهواز

27. ابوالفضل كيان - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

28. ابوذر تقوایی - بازداشت شده در تاریخ 14 تیر - در خوابگاه گلشن امیر کبیر - دانشجو - آزاد شد

29. احسان احسانی - تاریخ بازداشت 3 تیر - دانشگاه مازندران و فعال دانشجویی

30. احسان باقری - عضو ستاد موسوی

31. احسان باکری - تاریخ بازداشت 30 خرداد - عضو ستاد میرحسین موسوی

32. ‌احسان بهروز - فرزند محمود - محل نگه داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

33. احسان حاجيزاده - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونك - زندان اوین

34. احسان حسینی - تاریخ بازداشت 1 تیر - محل بازداشت هفت تیر - محل نگه داری نامشخص

35. احسان حسینی - فرزند مسعود - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

36. احسان دهقانی شنبه - نام پدر حسین - محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

37. احسان شمس آبادی - فرزند هاشم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

38. احسان عليمرداني - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ونک - شغل آزاد - نامعلوم

39. احسان كرمي - بازداشت شده در تاریخ 15 مرداد - در ونك - نامعلوم

40. احسان گودرزی - بازداشت شده در تاریخ 3 تیر - در بهارستان - زندان اوین

41. احسان لقماني چهار دانگه - بازداشت شده در تاریخ 4 تیر - در انقلاب - نامعلوم

42. احسان نویدی ـ‌ تاریخ بازداشت 26 خردا د ـ‌ محل بازداشت خیابان آزادی آزادی ـ‌محل نگه‌داری اوین

43. احمد احمدیان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

44. احمد افجه ای ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ایران

45. احمد جابری ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

46. احمد دماوندي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در امير آباد - نامعلوم

47. احمد رضا عبادي - زندان اوين

48. احمد رضایی - محل بازداشت منزل - عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران - ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

49. احمد ریگی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشگاه زاهدان ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زاهدان

50. احمد زید آبادی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ سازمان ادوار

51. احمد سرحدی ـ فرزند محمد ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

52. احمد قربان زاده ـ فرزند صادق ـ محل نگه‌داری زندان اوین

53. احمد کوثری - فرزند علی اصغر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

54. احمد مرادی - عضو سازمان دانش آموختگان ایران - نامعلوم

55. احمد مرادی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

56. احمد نجفي بكايي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - نامعلوم

57. احمد نصرتي - 3 تیر- میدان بهارستان - كارمند شهرداري - زندان اوین

58. احمد ولی زاده ـ فرزند قنبرعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

59. احمد يوسف آبادي - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - زندان اوین

60. احمدرضا احمدی - تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

61. احمدرضا پولادی - فرزند محمدرضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

62. اردشير امير ارجمند- زندان اوين

63. اردلان سلمانی فر ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

64. ارمين حسن زاده - بازداشت شده در تاریخ 6 تیر - در ونك - دانشجوي عمران - زندان اوین

65. اسکندری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

66. اسمائیل قربانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

67. اسماعیل جلیلوند ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ فعال دانشجویی دانشگاه شیراز

68. اسماعیل هاشم پور - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

69. اسماعيل قرباني ـ دانشجوی دانشگاه تهران

70. اشکان ذهابيان ـ تاریخ بازداشت 29 تیر ماه ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

71. اشکان رحمانی - 24 خرداد - ونک - کتابفروش - زندان اوین

72. اشکان کارخانه - زندان اوين

73. اشکان مجللی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

74. اشكان يزدان پناه - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در خيابان سعدي - زندان اوین

75. اصغر بازرگان - تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

76. اصغر پشتکارـ فرزند فلاح ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

77. اصغر پویافر - فرزند نورالدین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

78. افرا روشنی - فرزند محمود - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

79. افشين منصوري - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در ولي عصر - زندان اوین

80. اقبال رشیدی - 8 تیر - سقز - مدیر موسسه تبلیغاتی نویسا

81. اکبر آقایی ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

82. اکرم عسگری - فرزند جمشید - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

83. اکرم کبیری ـ فرزند محمد علی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

84. البرز ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

85. العطار رشیدی ـ دانش آموز

86. الهه ايمانيان ـ دانشجوی دانشگاه تهران

87. امان ا... فولادوند - فرزند جم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

88. امان الله شجاعی ـ 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

89. امان الله شهسواني - زندان اوين

90. امید خاتمی ـ تاریخ بازداشت2 تیر ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

91. امید رضایی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

92. امید سهراوی ـ دانشجو

93. امید گلباز - بازداشت شده در تاریخ 23 تیرماه - در آریاشهر - زندان اوین

94. امید محدث ـ آزاد شد

95. امید مهر اندیش ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

96. امیدرضا سردار زاده ـ تاریخ بازداشت 1 تیر

97. امیر آریا زند ـ جبهه مشارکت

98. امیر احمدی ـ فرزند یونس ـ ـ محل نگه‌داری زندان اوین

99. امیر اصلانی - بازداشت شده در تاریخ 18 مرداد - در محل کار - نامعلوم

100. امیر امیری‌ـ محل نگه‌داری زندان اوین

101. امیر امینی فر ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

102. امیر حجازی ـ تاریخ بازدشات1 تیر ـ محل بازداشت خیابان کریم خان

103. امیر حسین جهانی

104. امیر حسین رحیمی ـ آزاد شد

105. امیر حسین سرحدی - بازداشت شده در تاریخ 24 مرداد - در منزل - دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان - نامعلوم

106. امیر حسین فتوچی - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - نامعلوم

107. امیر حسین محمدی - بازداشت شده در تاریخ 24 خرداد - روزنامه نگار و فعال حقوق بشر - آزاد شد

108. امیر رئیسیان - 17 تیر - آزاد شد

109. امیر رضایی فر ـ تاریخ بازداشت 3 تیر ـ محل بازداشت بهارستان

110. امیر قاسمی - فرزند محمد حسین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

111. امیر کلهر ـ دانشجوی دانشگاه آزاد کرج

112. امیر محجوبی ـ فرزندمحسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

113. امیر محمد ردایی - فرزند مصطفی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

114. امیر مردانی ـ تاریخ بازداشت 26 تیر ـ محل بازدشات دانشگاه تبریز ـ دانشجو

115. امیر نوری فرد - فرزند مهدی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

116. امیرحسین استیری ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

117. امیرحسین شمشادی - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - در منزل - عضومرکزی ستاد 88 - آزاد شد

118. امیرحسین محمدی ـ دانشجوی دانشگاه آزاد میبد

119. امین استادی - بازداشت شده در تاریخ 21 تیر - آزاد شد

120. امین افضلی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

121. امین جهانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ مح بازداشت دانشگاه تبریز ـ دانشجو

122. امین سمیعی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

123. امین صبوری ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

124. امین کشاورز - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در یوسف آباد - زندان اوین

125. امین مراد ـ فرزند منوچهرـ محل نگه‌داری زندان اوین

126. امین نظری ـ عضو شورای مرکزی تحکیم وحدت

127. امین نیک زاده ـ 7 تیر ماه ـ محل بازداشنت دانشگاه ـ دانشجوی دانشکده نفت اهواز ـ آزاد شد

128. اميد باهنر - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در ولی عصر - زندان اوین

129. اميد سليمي - 25 خرداد - دبير سابق بخش فرهنگي روزنامه نصف جهان در اصفهان

130. اميد صفري - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - زندان اوین

131. اميد عزيزي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ميدان فاطمي - زندان اوین

132. امير اقتنايی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ مسئول شعبه خراسان سازمان دانش آموختگان ايران

133. امير تقي نژاد - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در خیابان کارگر - زندان اوین

134. امير حجتي - زندان اوين

135. امير حجتي - زندان اوين

136. امير حسين جهانی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

137. امير حسين قرباني - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تير - دانشجوی طراحی صنعتی - زندان اوین

138. امير حسين مصباح - زندان اوين

139. امير خباز - بازداشت شده در تاریخ 14 مردادماه - در بهارستان - زندان اوین

140. امير رضايي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تیر - نامعلوم

141. امير سنجري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تير - شغل آزاد - نامعلوم

142. امير صحرايي - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در تهران پارس - دانشجو - زندان اوین

143. امير عباس کلهر - زندان اوين

144. امير علي بابايي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولی عصر - زندان اوین

145. امير قليچ خاني - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تير - نامعلوم

146. امير كريمي نژاد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امیرآباد - زندان اوین

147. امير ميثاقي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - نامعلوم

148. امير ميرزايي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در ولي عصر - شغل آزاد - نامعلوم

149. اميرمحمد رمضان زاده - بازداشت شده در تاریخ 31 خرداد - زندان اوین

150. امين افضلي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

151. امين حسيني ايرواني - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - محصل - نامعلوم

152. امين سميعي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

153. امين كامراني - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در مفتح - دانشجوی صنایع - نامعلوم

154. امين ميرزايي - 30 خرداد - میدان جمهوری - کارمند - زندان اوین

155. ایاسون آتاناسیادیس ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ خبرنگار یونانی نشریه واشینگتن تایمز

156. ایمان بصیری راسته ـ فرزند عباس ـ محل نگه‌داری زندان اوین

157. ایمان پور تهماسب ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

158. ایمان ثفقت ـ فرزند محسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

159. ایمان حسنی - فرزند منصور - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

160. ایمان شیدایی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

161. ایمان صدیقی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

162. ایمانی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

163. ایمانی ـ دانشجو

164. ایوب قنبرپوریان - زندان اوین

165. ايليا فراستي - زندان اوين

166. ايمان پورطهماسب ـ دانشجوی دانشگاه تهران

167. ايمان محسني - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در خیابان کارگر - نامعلوم

168. بابك سعادتي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در حوالي مصلي - زندان اوین

169. بابك قادر پور - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - نامعلوم

170. باقر اسکوئی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ عضو ستاد کروبی

171. باقر فتحعلی بیگی ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت منزل – زنجان ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی و از اعضای نهضت ازادی

172. باقر یونسیان - 30 خرداد - چهار راه ولیعصر - کتابفروش - زندان اوین

173. بتول قربانزاده ـ فرزند پرویزـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ گرافیست ـ محل نگه‌داری زندان اوین

174. برزو پرورش ـ تاریخ بازداشت 30خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادي

175. بهادر علیزاده ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ محل بازداشت خیابان هفت تیر ـ محب نگه‌داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

176. بهاره حسینی ـ دانشجو

177. بهاره شهیدی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات آمل

178. بهراد خالقي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در ونك - زندان اوین

179. بهرام بابایی - فرزند کریم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

180. بهرام بهراميان - تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان

181. بهرام زندی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

182. بهرام شعبانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

183. بهرام کاردان ـ جبهه مشارکت

184. بهرام كلانتري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تیر - محصل - نامعلوم

185. بهرام یوسف نژاد ـ فرزندعلیرضا ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

186. بهروز باهورزهی - بازداشت شده در تاریخ 20 مرداد - آموزگار دبستان دوازده اردیبهشت سراوان - اطلاعات زاهدان

187. بهروز حكيمي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

188. بهروز فرزادی ـ فرزند شیرزاد ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ محل بازداشت میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

189. بهروز نوروزی ـ تاریخ بازداشت 3 تیر ـ محل بازداشنت میدان بهارستان

190. بهزاد باشو ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ کاریکاتوریست - آزاد شد

191. بهزاد پروین - بازداشت شده در تاریخ 21 تیر - دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بیرجند - آزاد شد

192. بهزاد جعفري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در تخت طاووس - نامعلوم

193. بهزاد نبوی ـ تاریخ بازداشت 16 خرداد ـ سازمان مجاهدین انقلاب سلامی

194. بهمن احمدی عمویی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار

195. بهمن امویی- تاریخ بازداشت سی و یک خرداد- محل بازداشت منزل-روزنامه نگار

196. بهنام خدابنده لو- تاریخ بازداشت بیست و چهار خرداد- دانشجوی دانشگاه تهران

197. بهنام عظیمی کنده- فرزندگل محمد-محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

198. بی بی هاشمی - فرزند آقا محمود - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

199. بی تا خاک نگار - فرزند سعید - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

200. بیتا صمیمی زاد- تاریخ بازداشت30 خرداد-فعال دانشجویی- آزاد شد

201. پارسا محمدي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در مفتح - نامعلوم

202. پدرام رفعتی- دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

203. پروفسور ايزدي- تاریخ بازداشت بیست و هفت خرداد- محل بازداشت دانشگاه همدان- دانشيار دانشكده مكانيك دانشگاه همدان

204. پروفسور مجذوبي- تارخ بازداشت بیست و هفت خرداد- محل بازداشت دانشگاه همدان- دانشيار دانشكده مكانيك دانشگاه همدان

205. پرويز اينانلو - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در خیابان شادمان - زندان اوین

206. پژمان بختیاری - 30 خرداد - خیابان آزادی - مدرس - زندان اوین

207. پژمان رحیمی - بازداشت شده در تاریخ 26 مرداد - اطلاعات اهواز

208. پژمان ميلاني - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در انقلاب - زندان اوین

209. پناهی- پزشک

210. پوریا خوانساری - فرزند حشمت ا... - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

211. پوریا رستمی پور - فرزند کرامت - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

212. پوریا شریفیان – تاریخ بازداشت بیست و چهار خرداد- دانشجوی دانشگاه بوعلي همدان- آزاد شد

213. پوريا فيض اللهي - زندان اوين

214. پویا بیک زاده - فرزند ناصر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

215. پویا ترابی- تاریخ بازداشت بیست و هشت خرداد- محل بازداشت انقلاب- محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

216. پویا گیلاوند - بازداشت شده در تاریخ 26 تیرماه - در میدان ولیعصر - دانشجو - زندان اوین

217. پیام پیکری- تاریخ بازداشت یازده تیرماه- محل بازداشت دانشگاه- فعال دانشجویی دانشکده نفت اهواز

218. پیام حیدر قزوینی- دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

219. پیمان عارف- تاریخ بازداشت بیست و هشت خرداد- عضو شاخه دانشجویی جبهه ملی ایران

220. پیمان قدیمی- فرزندمحمد حسین- محل نگهداری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

221. پيام پورنگ- دانشجوی دانشگاه تهران

222. پيمان كهنداني- تاریخ بازداشت سی خرداد- محل بازداشت خیابان آزادي

223. تارا سپهری فر- تاریخ بازداشت هشت تیرماه- محل بازداشت مسجد قبا- دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف- آزاد شد

224. تقی رحمانی ـ تاریخ بازداشت 22 خرداد ـ روزنامه نگار/ ملی مذهبی ـ آزاد شد

225. توحید بیگی - بازداشت شده در تاریخ 22 تیر - عکاس ستاد انتخابات مهدی کروبی - نامعلوم

226. توحید بیگی - فرزند محمد حسین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

227. ثمن صاحب جلالی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

228. جاوید فخریان ـ آزاد شد

229. جاويد رمضانپورـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

230. جت بختیاری ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ فعال دانشجویی ـ آزاد شد

231. جعفر پناهی - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - فیلمسار - آزاد شد

232. جلال بهرامی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

233. جلال ذوالقدری - زندان اوین

234. جلال محمد لو - 14 تیر - عضو جبهه مشارکت - نامعلوم

235. جلال منيري ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ خیابان جيحون

236. جلیل شرابیان لوـ دکتر جراج

237. جمشيد فاتحي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در انقلاب - زندان اوین

238. جمیله سالار ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات آمل

239. جواد اسکوئی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ مل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

240. جواد امام ـ تاریخ بازداشت 10 تیر ـ محل بازداشت منزل ـ عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی - آزاد شد

241. جواد بابایی - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

242. جواد جابری ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت پانزده خرداد ـ محل نگه‌داری زندان قزل حصار

243. جواد یزادنفر ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو دانشگاه تهران

244. جهان بخش خانجاني ـ حزب کارگزاران سازندگی

245. جهانگیر محمودی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ روحانی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات خرم آباد

246. حاجي پور ـ دانشجوی دانشگاه تهران

247. حامد احسانی تبار ـ فرزند غلامعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

248. حامد ایرانیان ـ فرزند محمدـ محل نگه‌داری زندان اوین

249. حامد ايرانشاهی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ عضو شورای سياستگذاری سازمان دانش آموختگان ايران

250. حامد باقری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

251. حامد سعیدلو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

252. حامد سعيدي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - نامعلوم

253. حامد شیخ علی شاهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو ی دانشگاه تهران

254. حامد صابونی - فرزند کاظم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

255. حامد صديقي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در امیرآباد - زندان اوین

256. حامد عبداللهي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

257. حامد عبدلی اکبرـ محل نگه‌داری زندان اوین

258. حامد فرح بخش - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در بلوار کشاورز - زندان اوین

259. حامد محمدی - 4 تیر - زندان اوین

260. حامد محمدی - تاریخ بازداشت نامعلوم - محل نگهداری نامعلوم

261. حامد محمدی - محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

262. حبیب خدنگی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

263. حجت اسماعیلی ـ سازمان مجاهدین انقلاب سلامی

264. حجت الاسلام دکتر عبدالرحیم سلیمانی - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم - نامعلوم

265. حجت الاسلام ذبیحی - بازداشت شده در تاریخ 27 مرداد - رئیس ستاد روحانیون حامی مهندس موسوی در قم - نامعلوم

266. حجت الله امیری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

267. حجت بختیاری ـ دانشجو

268. حجت کریمی قمبوانی - فرزند عباسعلی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

269. حدیث زمانی ـ دانشجو

270. حسام الدين باقری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ دانشجوي دانشگاه صنعتی بابل

271. حسام سلامت - 30 خرداد - دانشجوی رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران - آزاد شد

272. حسام قربانی - 25 خرداد - میدان انقلاب - دانشجوی گرافیک - زندان اوین

273. حسام نصیری ـ دانشگاه آزاد تهران مركز

274. حسن الهياري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تیر - نامعلوم

275. حسن رضا لو ـ فرزند شبیر ـ محل نگه‌داری ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

276. حسن سوری - بازداشت شده در تاریخ 26 مرداد - عضو ستاد میرحسین موسوی - اطلاعات بروجرد

277. حسن شمسي مقدم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در ونك - نامعلوم

278. حسن فراهاني - زندان اوين

279. حسن مادی خواه ـ روزنامه نگار

280. حسن معاديخواه ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد

281. حسین اتابک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

282. حسین احمدی ـ فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

283. حسین بیگلر حسنی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

284. حسین حامدی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

285. حسین حسینی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ محل بازداشت خیابان فاطمی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

286. حسین خالصی - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - در مجسد دانشگاه تهران - استاد دانشگاه تهران - نامعلوم

287. حسین دلیر ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ کارگردان سینما

288. حسین رئیسیان ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

289. حسین رحیمی - دانشجوی دانشکده خبر - نامعلوم

290. حسین رحیمی ـ تاریخ بازداشت ـ 7 تیر ـ دانشجوی دانشکده نفت اهواز ـ آزاد شد

291. حسین رضایی برسری - زندان اوین

292. حسین زمان ـ خواننده - آزاد شد

293. حسین زینلی سرلیه ـ فرزند محمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

294. حسین شکوهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ روزنامه نگار

295. حسین صفا - فرزند علی اکبر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

296. حسین عبدالهی - 25 خرداد - خیابان آزادی - زندان اوین

297. حسین عبدالهی - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - در خیابان آزادی - محل بازداشت نامعلوم

298. حسین عبدالهی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی

299. حسین علمی - 28 خرداد - میدان توپخانه - زندان اوین

300. حسین فرجی - فرزند احمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

301. حسین مبری - فرزند علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

302. حسین مجاهد ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ دبیرکل حزب جامعه مدنی

303. حسین نوبخت ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

304. حسين آقاپور - زندان اوين

305. حسين باري - زندان اوين

306. حسين حامدي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

307. حسين خالقي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

308. حسين زمانيان - زندان اوين

309. حسين شکوهی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

310. حسين نوبخت ـ دانشجوی دانشگاه تهران

311. حسين وفا - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

312. حمدالله نامجو ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ فعال دانشجویی دانشگاه شیراز

313. حمزه غالبی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی و عضو جبهه مشارکت

314. حمزه فراتي راد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

315. حمزه قالبی ـ کمپین موسوی

316. حمید ترقی - زندان اوین

317. حمید ستوده ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان توچخانه

318. حمید عموزاده خلیلی ـ تاریخ بازداشت 9 تیر ـ آزاد شد

319. حمید قزوینی ـ فرزند صمدی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

320. حمید کارخانه ـ فرزند امان الله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

321. حمید نوروزی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

322. حمیدرضا جهان تیغ ـ تاریخ بازداشت 5 تیر ـ دانشگاه بابل ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

323. حمیدرضا چاکری - بازداشت شده در تاریخ 20 مرداد - آموزگاردبستان های سراوان - اطلاعات زاهدان

324. حمیدرضا محمدوالی ـ فرزندمسعود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

325. حمیدرضا مسعودی - فرزند صمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

326. حمیدرضا نصیر پور- فرزند علی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

327. حميده ماحوزی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

328. حنیف سلیمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو دانشگاه تهران

329. خانم ثابتی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

330. خانم شاملو ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

331. خسرو انتظامي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امیرآباد - زندان اوین

332. خوش چهره ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد

333. دادی زاده ـ پزشک

334. دارا رسولی - فرزند کریم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

335. داریوش حمیدی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در انقلاب - زندان اوین

336. دانيال فرجي - زندان اوين

337. داود حیدری ـ فرزند صالح ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

338. داود سلیمانی ـ جبهه مشارکت

339. داود صفری نیا - تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

340. داور زاهدار

341. داوود قهرمانی ـ فرزند یوسف ـ محل نگه‌داری زندان اوین

342. درویش ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

343. دکتر پناهی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

344. دکتر جليل شربيانلو ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ منزل ـملی مذهبی - اطلاعات تبریز

345. دکتر حسین علی عرب - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - در مجسد دانشگاه تهران - رئیس فارماکولوژی دانشکده دامپزشکی - نامعلوم

346. دکتر داود سليمانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت

347. دکتر سعید حجاریان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد عضو ـ شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

348. دکتر سعید شیرکوند ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

349. دکتر سلطانی آذر ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

350. دکتر سلیمانی - بازداشت شده در تاریخ 9 مرداد - در بهشت زهرا - عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم - آزاد شد

351. دکتر سیدمصطفی تاج زاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت

352. دکتر سيف لو ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

353. دکتر عبدالله رمضان زاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ قائم مقام دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی

354. دکتر علی اشرف سلطانی آذر ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران

355. دکتر علی اصغر خدایاری ـ عضو سابق شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

356. دکتر علی تاجرنیا ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

357. دکتر علی محدث ـ تاریخ بازداشت 9 تیر ـ مدیر رشته علوم کامپیوتر دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر

358. دکتر علی مهرداد ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

359. دکتر غفار فرزدی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ ملی مذهبی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات تبریز

360. دکتر غفارزاده ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

361. دکتر غلامرضا ظریفیان ـ معاون وزیر علوم در دولت سیدمحمد خاتمی

362. دکتر لعيا فرزدی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

363. دکتر محسن امین زاده ـ عضو موسس جبهه مشارکت ایران اسلامی

364. دکتر محسن میردامادی ـ دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی

365. دکتر مهدی خزعلی ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ مدیر انتشارات حیان ـ آزاد شد

366. دكتر كرمانشاه - بازداشت شده در تاریخ 18 مرداد - در منزل - استاد دانشگاه شریف - نامعلوم

367. ذاکری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

368. رامون دهقاني - زندان اوين

369. رامین رویگردان ـ فرزند نبی الله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

370. رامین ساری اصلانی ـ فرزند افشین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

371. رامین سلیمان زاده مقدم – فرزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

372. رامين شجاعي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در اميرآباد - زندان اوین

373. رامين عيوضي - بازداشت شده در تاریخ 1 تیر - در تهران پارس - زندان اوین

374. رجبعلی مزروعی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ رئیس کانون صنفی روزنامه نگاران

375. رحمان کعبی فرزند محمد حسن ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

376. رحمان يعقوبی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

377. رحمت الله اميری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران

378. رحیم مددی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد

379. رحيم ياوری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

380. رخساره قائم مقامی - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - فیلمسار - آزاد شد

381. رضا ارجینی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی - اطلاعات زنجان

382. رضا ارکوازي ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

383. رضا جعفریان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان آزاد شد

384. رضا رحیمی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل بازداشت خیابان کارگر جنوبی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

385. رضا زينلي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

386. رضا شعبانی - زندان اوین

387. رضا طاهری - فرزند ابراهیم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

388. رضا عرب ـ تاریخ بازداشت9 تیر ـ دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران - اطلاعات بابلسر

389. رضا علیجانی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ ملی مذهبی ـ آزاد شد

390. رضا قره داغي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولی عصر - محصل - زندان اوین

391. رضا کاظمی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ ـ محل بازداشت منزل ـ از اعضای جنبش مسلمانان مبارز - فومن

392. رضا لطفی ـ دانشجوی دانشگاه فردوسي مشهد

393. رضا محسنی ـ تاریخ بازداشت 24 خردادـ محل بازداشت میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

394. رضا محسني پور - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - زندان اوین

395. رضا مرادی ـ فرزند رستم ـ محل نگه‌داری زندان اوین

396. رضا نوربخش - بازداشت شده در تاریخ مردادماه - سردبیر روزنامه فرهیختگان - نامعلوم

397. رضا همایی ـ عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی

398. روح الله باقری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

399. روح الله رحيم پور ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

400. روح الله شفيعی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

401. روح الله شهسوار ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ روزنامه نگار و کمپین موسوی و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی

402. روح الله شهسواری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ رئيس ستاد ۸۸ در استان خراسان رضوی

403. روح الله صحرایی ـ نهضت ازادی

404. روزبه امانی ـ تاریخ بازداشت3 تیر ـ محل بازداشت بهارستان

405. روزبه مشعشعی - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

406. روشن علیمرادی - بازداشت شده در تاریخ 9 مرداد - دبیر ستاد 88 - سر پل ذهاب

407. روشنک سیاسی - بازداشت شده در مردادماه - عضو حزب کارگزاران سازندگی

408. رها ده رحیم پور - نامعلوم

409. رهام امیری فر - فرزند علیرضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

410. زویا حسنی ـ از اعضای جبهه مشارکت

411. زهرا توحیدی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی محروم از تحصیل

412. زهرا صادق زاده حلاجـ فرزند احمد ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ خانه دار ـ محل نگه‌داری زندان اوین

413. زهرا مجردی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت

414. زهرا مرادی - فرزند علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

415. زهرا نوذری - بازداشت شده در تاریخ 10 مردادماه - کرمانشاه

416. زهره آقاجری ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت - آزاد شد

417. زینب کریمی بیوک ـ تاریخ بازداشت 22 خرداد ـ خانه دار ـ محل نگه‌داری زندان اوین

418. ژیلا بنی یعقوب ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت منزل ـ روزنامه نگار و فعال حقوق زنان - آزاد شد

419. سارا رنجبری ـ فرزند حسن ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

420. سارا سماواتي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - نامعلوم

421. سارا شريفي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

422. سارا صباغیان - 17 تیر - آزاد شد

423. ساغر محمدي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - زندان اوین

424. سامان حسيني - زندان اوين

425. سامان صاحب جلالي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

426. سامان ولدبیگی - بازداشت شده در تاریخ 6 مرداد - در منزل - دانشجوی دانشکده فنی کرمانشاه - نامعلوم

427. سایتار امامی - بازداشت شده در تاریخ 20 تیر - در منزل - فتوژورنالیست - زندان اوین

428. سپهر مرادي باغباني - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولی عصر - دانشجوی شیمی - زندان اوین

429. سجاد بازوند - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی - نامعلوم

430. سجاد جلالی - فرزند محمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

431. سجاد سلطان علي - زندان اوين

432. سجاد طاهرزاده ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه - دبیر انجمن اسلامی دانشکده نفت اهواز

433. سجاد طاهري - زندان اوين

434. سحر داوودي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - نامعلوم

435. سروش صائمی - 30 خرداد - خیابان آزادی - دانشجو دانشگاه آزاد - کمپ کهریزک

436. سروش محمدي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - زندان اوین

437. سعید احمدی پور - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امیرآباد - دانشجو - زندان اوین

438. سعید ارباب زهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ زاهدان ـ ارگان بازدات کننده اطلاعات زاهدان

439. سعید الله آقا صالح – بازداشت شده در تاریخ 21 خردادماه – کمپ کهریزک

440. سعید الله بداشتی آزاد شد

441. سعید باقری ـ محل نگه‌داری زندان اوین

442. سعید بهرادی - فرزند حبیب ا... - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

443. سعید پرویزی ـ دانشجو

444. سعید حیدری - فرزند علی اکبر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

445. سعید رضا صمدی ـ تاریخ بازداشت 3تیرـ محل بازداشت میدان بهارستان

446. سعید سلطانی - فرزند حمید - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

447. سعید شریعتی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ـ آزاد شد

448. سعید عباس زادهـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان آزادیـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

449. سعید گرایلی - فرزند غلامحسین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

450. سعید لیلاز ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ روزنامه نگار

451. سعید نبوی ـ محل بازداشت در منزل

452. سعید نیکخواه ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

453. سعیده کردی نژاد ـ از اعضای جبهه مشارکت

454. سعيد انوري - زندان اوين

455. سعيد برادر - زندان اوين

456. سعيد بهرامي - زندان اوين

457. سعيد ترابي - زندان اوين

458. سعيد زراعت کار ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

459. سعيد شايسته - زندان اوين

460. سعيد صدر - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونك - زندان اوین

461. سعيد طاهري - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در شادمان - نامعلوم

462. سعيد غلام رضايي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در خيابان جمهوري - نامعلوم

463. سعيد نور محمدی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت

464. سکینه آرابی - فرزند غلام رضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

465. سلطانی آزاد ـ پزشک

466. سمیه توحید لو ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو و وبلاگ نویس - آزاد شد

467. سمیه لقایی علیار ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

468. سوری ابراهیمی - فرزند حشمت - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

469. سوسن آل آقاناصر ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت میدان انقلاب ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

470. سوگند علیخواه ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ دانشگاه مازندران ـ فعال دانشجویی

471. سهراب احدیان ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

472. سهراب احمدي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

473. سهراب رضاپور - زندان اوین

474. سهراب عطار - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در بهشت زهرا - دانشجوي رياضي محض - زندان اوین

475. سهند بختیارپور ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه - دبیر سابق انجمن اسلامی دانشکده نفت اهواز

476. سهند نواری - 12 تیر - کمپ کهریزک

477. سهیل اقدم صالح – فرزند داود ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

478. سیامک احمدی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر ـ‌ محل بازداشت میدان بهارستان

479. سیامک یاقوتی - 14 مرداد - فعال دانشجویی دانشگاه زنجان - آزاد شد

480. سیامند غیاثی ـ‌دانشجوی دانشگاه کرمانشاه و کمپین کروبی

481. سیاوش حاتم ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دبیر کل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه های همدان ـ آزاد شد

482. سیاوش حکیمی - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در خیابان انقلاب - زندان اوین

483. سیاوش سبیمی نژاد ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

484. سیاوش صفوی ـ‌دانشجو

485. سیاوش طراوتی - بازداشت شده در تاریخ 3 تیر - در میدان بهارستان - آزاد شد

486. سیاوش فیاض ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

487. سید آرمین میر خواجه الدین ـ فرزند سیدجمال ـ محل نگه‌داری زندان اوین

488. سید جواد حسینی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

489. سید حسام الدین پورصرافی - فرزند سیدحسن - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

490. سید حسین میرزاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

491. سید حمید موسوی - فرزند سید محمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

492. سید خلیل میراشرافی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ تهیه کننده تلویزیون

493. سید علی اکبر خردنژاد - فرزند سیدمحمد علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - آزاد شد

494. سید علیرضا بهشتی شیرازی ـ تاریخ بازداشت 2 تیر ـ بازداشت در محل کارـ‌ سردبیر روزنامه کلمه سبز

495. سید عیسی میر سلیمی - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - خبرنگار روزنامه اعتماد ملی - زندان اوین

496. سید کوروش خراسانی - فرزند سید یونس - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

497. سید محمد رئوف صفاری ـ فرزند سید احمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

498. سید محمدرضا حسینی - فرزند سیدمحسن - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

499. سید نوید قاضی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

500. سید هادی شاه ولایتی ـ فرزند سید احمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

501. سید هاشم خواستار ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد فعال صنفی ـ آزاد شد

502. سیروان علیمردانی - بازداشت شده در تاریخ 14 تیر - در خوابگاه گلشن امیر کبیر - دانشجو - آزاد شد

503. سینا بذرفروش - 26 خرداد - ونک - زندان اوین

504. سینا برازجانی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ محل بازداشت خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

505. سینا فرهمند ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ محل بازداشت شهرک غرب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

506. سيامك ياقوتي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در منزل - فعال دانشجويي دانشگاه زنجان - نامعلوم

507. سيامند غياثی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه

508. سياوش تهراني - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در صادقیه - زندان اوین

509. سياوش صفوی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

510. سياوش فياض ـ دانشجوی دانشگاه تهران

511. سياوش محمد زاده - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ایستگاه مفتح مترو - نامعلوم

512. سيد جواد حسيني ـ دانشجوی دانشگاه تهران

513. سيد حسين مير طاهري - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولی عصر - زندان اوین

514. سيد حسين ميرزاده ـ دانشجوی دانشگاه تهران

515. سيد خليل ميراشرفی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ محل بازداشت در منزل ـ تدوينگر تلويزيونی

516. سيد رضا فاطمه - زندان اوين

517. سيد رضا هاشمي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در ونک - شغل آزاد - نامعلوم

518. سيد محمد باقر اسکويی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ رئيس ستاد دانشجويی مهدی کروبی

519. سيد محمد حسين حسني - زندان اوين

520. سيد محمد ربيعي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در انقلاب - دانشجوي مديريت بهره وري - زندان اوین

521. سيد نويد هاشمي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در حوالي مصلي - نامعلوم

522. سيدمهدي عبدالله نژاد - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - شغل آزاد - زندان اوین

523. سيف الله رمضاني ـ‌دانشجوی دانشگاه تهران

524. سينا جعفر نژاد - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در هفت تیر - زندان اوین

525. سينا جليلي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - دانشجوی عمران - زندان اوین

526. سينا جوهري - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - نامعلوم

527. سينا كسمايي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در خیابان 16 آذر - نامعلوم

528. سينا گرامي - زندان اوين

529. شابتی - کمپ کهریزک

530. شاملو – کمپ کهریزک

531. شاهین رجب زاده منفرد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

532. شاهین میرزایی – فرزند علی همت ـ محل نگه‌داری زندان اوین

533. شاهین نصیری نیا ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

534. شاهین نوربخش ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

535. شاهين آقا بيگي - 1 تیر - شغل آزاد - زندان اوین

536. شاهين عسگري ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان توحيد

537. شاهين نعمتي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در کارگر - دانشجوي عمران - زندان اوین

538. شایان آبیارعلی آباد - فرزند سهراب - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

539. شایان منصوری تاریخ بازداشت 30 خرداد در تقاطع شادمان‌ـ محل نگه‌داری زندان قزل حصار

540. شايان غلام زاده - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

541. شايان قلي پور - زندان اوين

542. شروین پارسی - 8 تیر - امیرآباد- دانشجوی دانشگاه زنجان

543. شروين بيگلري ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

544. شروين پارسي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

545. شریف معیری ـ فرزند عباس ـ محل نگه‌داری زندان قزل حصار

546. شکوفه آذر ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ مسجد قبا ـ خبرنگارروزنامه سرمایه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

547. شمس الله میانه دری ـ فرزند قرمان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

548. شوانه مریخی ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

549. شهاب الدين نوري - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - نامعلوم

550. شهاب حسارات ـ فرزند محمد علی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

551. شهاب عبدی نسب ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

552. شهاب مقدس ـ تاریخ بازداشت 1تیر در میدان توحید

553. شهاب نوري مقدم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در اميرآباد - شغل آزاد - زندان اوین

554. شهرام ابراهيمي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ونک - زندان اوین

555. شهرام احمدي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در خيابان بهشتي - نامعلوم

556. شهرام حلاج نیشابوری - فرزند مرتضی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

557. شهریار حسین بر ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشگاه زاهدان ـ عضو هئیت رئیسه ستاد دانشجویی مهدی کروبی در استان سیستان و بلوچستان ـ اطلاعات زاهدان

558. شهريار محمدي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

559. شیخ موسی رجایی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ روحانی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات آمل

560. شیخی آبلالی - زندان اوین

561. شیلا نجفی - بازداشت شده در 7 تیر - در شهر آمل - محل بازداشت نامعلوم

562. شیوا نظرآهاری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ محل کار ـ عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر - بند 209 زندان اوین

563. صابر ابراهیمی - 24 خرداد - میدان ولیعصر - زندان اوین

564. صابر امیری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در میدان 7 تیر

565. صابر فرشچي - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - شغل آزاد - نامعلوم

566. صادق حبیبی - 30 خرداد - خیابان آزادی - جوشکار - زندان اوین

567. صادق رسولی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در منزل ـ عضو ستاد دانشجویی میرحسین موسوی- اطلاعات زنجان و نهضت آزادی

568. صادق فرهمند - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در تخت طاووس - زندان اوین

569. صادق قبادي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در بوستان - زندان اوین

570. صادق نوروزی - بازداشت شده در تاریخ 1 تیر - از فعالین ستاد میر حسین موسوی - نامعلوم

571. صادق نوري - بازداشت شده در تاریخ 4 تیر - در صادقیه - زندان اوین

572. صادقی - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

573. صدیقه صادق زاده- تاریخ بازداشت سی خرداد – محل نگهداری زندان اوین

574. صدیقه گلشن لطفی- فرزند بهمن ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ حسابدارـ محل نگه‌داری زندان اوین

575. صمد بیگی- تاریخ بازداشت سی خرداد – محل بازداشت خیابان آزادی

576. صمد مهرعلي تبار- دانشجوی دانشگاه تهران

577. صیف الله رمضانی - تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

578. صیفی لو- پزشک

579. ضیاالدین نبوی- تاریخ بازداشت بیست و شش خرداد- معلم - بند 209 زندان اوین

580. طاها ذبیحی - بازداشت شده در تاریخ 27 مرداد - نامعلوم

581. طاها عظیمی- تاریخ بازداشت 30 خرداد- محل بازداشت خیابان یادگار امام

582. طاهره مرعشی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ آزاد شد

583. عادل دهدشتی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ مسئول ستاد ياران دبستانی و جبهه مشارکت

584. عاطفه خواجه نصیر ـ تاریخ بازداشت30 خرداد در خیابان نواب ـ محل نگه‌داری زندان

585. عاطفه نصیری- فرزند فضل الله ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ در خیابان ونک ـ کتابفروش ـ محل نگه‌داری زندان اوین

586. عباس اختری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان نواب ـ محل نگهداری زندان اوین

587. عباس پوراظهری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در منزل ـ ملی مذهبی ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات تبریز

588. عباس جعفری زهد ـ فرزند مهدی ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

589. عباس سادات - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در بلوار کشاورز - زندان اوین

590. عباس علم ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در خیابان ستار خان

591. عباس قادريان - زندان اوين

592. عباس کوشاـ تاریخ بازداشت9 تیر ـ عضو دفتر سیاسی جبهه مشارکت

593. عباس کیانی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امیرآباد - شغل آزاد - زندان اوین

594. عباس میرزا ابوطالبی - بازداشت شده در 18 تیر - قائم مقام حزب همبستگی - نامعلوم

595. عباسعلي گودرزي - زندان اوين

596. عبدالحميد شريفي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - نامعلوم

597. عبدالحميد فاروق نپا - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - زندان اوین

598. عبدالحميد فتحي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - زندان اوین

599. عبدالرحمن روانبخش - بازداشت شده در تاریخ 20 مرداد - کارمند اداره آموزش وپرورش سراوان - اطلاعات زاهدان

600. عبدالرضا تاجیک ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دبير سياسی روزنامه شرق

601. عبدالفتاح سلطانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ وکیل دادگستری

602. عبدالله مومنی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ دفتر ستاد شهروند آزاد، سخنگوی سازمان اداوار تحکیم وحدت ـ بند 209

603. عبدالله نوری ـ تاریخ بازداشت 27خرداد در میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

604. عرفان فهيم پور - بازداشت شده در تاریخ 6 تیر - در شادمان - نامعلوم

605. عرفان محمدی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

606. عزت تربتی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران - آزاد شد

607. عطا رشیدی ـ دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

608. علوم غمدیده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

609. علوی ـ عضو نهضت آزادی ایران

610. علی ابریشمی - فرزند رضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

611. علی احمدی ـ دانشجو

612. علی افشار ‌ـ فرزند خدابخش ــ محل نگه‌داری زندان اوین

613. علی اکبر صمدی ـ تاریخ بازداشت30 خرداددر خیابان جمهوری ـ محل نگه‌داری قزل حصار

614. علی پاشاه ـ تاریخ بازداشت3 تیر در میدان ونک

615. علی پورخیری ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

616. علی تاجر نیا ـ عضو جبهه مشارکت

617. علی تقی پور ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

618. علی حبیبی- فرزند حنیف ـ محل نگه‌داری زندان اوین

619. علی خلج ـ تاریخ بازداشت1 تی در میدان هفت تیر

620. علی ديناری ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

621. علی رائی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

622. علی رضا باقری - بازداشت شده در تاریخ 22 تیر - در منزل - فعال سابق دانشجویی - نامعلوم

623. علی رفاهی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

624. علی سپندار - بازداشت شده در تاریخ 21 تیر - فعال دانشجویی - آزاد شد

625. علی شجاعی ـ دانشجوی دانشگاه هرمزگان

626. علی شکوری ـ تاریخ بازداشت 3 تیر در میدان تجریش

627. علی طباطبایی ـ محل بازداشت در بلوار کشاورز

628. علی عباسی ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

629. علی عبدا... زاده - فرزند آصف - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

630. علی عقیلی ـ تاریخ بازداشت3 تیر در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

631. علی فاتح ـ تاریخ بازداشت3 تیر در میدان امام حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

632. علی کاظم زاده - فرزند مصدق - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

633. علی محقر ـ تاریخ بازداشت26 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

634. علی محمدی گراوند - بازداشت شده در تاریخ 21 تیر - دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه علامه - زندان اوین

635. علی مقامی - بازداشت شده در تاریخ 6 مرداد - عضو ستاد میرحسین موسوی - زندان اوین

636. علی ملازمی - تاریخ بازداشت نامعلوم - دانشجوی رشته مهندسی مکانیک نیروگاه - زندان اوین

637. علی ملازمی دانشجوی رشته مهندسی مکانیک نیروگاه دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور ـ محل نگه‌داری زندان اوین

638. علی مهاجر ـ حزب کارگزاران

639. علی مهرداد ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

640. علی نظری ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

641. علی وفقی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

642. علی هادیان ـ تاریخ 24 خرداددر خیابان شریعتی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

643. علی هاشمی - بازداشت شده در تاریخ 15 مرداد - در ونك - نامعلوم

644. علیرضا بابالو ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان

645. علیرضا جمال اسفرجانی نژادـ فرزند محمد حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

646. علیرضا چاکری - بازداشت شده در تاریخ 20 مرداد - در منزل - معاون دبستان باقرخان - اطلاعات زاهدان

647. علیرضا خوشبخت ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی محروم از تحصیل

648. علیرضا زجاجی قمی - فرزند علی اکبر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

649. علیرضا شیخی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

650. علیرضا شیرازی ـ تاریخ بازداشت2 تیر ـ روزنامه نگار

651. علیرضا قربانزاده - فرزند غلامرضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

652. علیرضا کیانی دانشجوی دانشگاه مازندران

653. علیرضا نصرالله زاده - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در تخت طاووس - دانشجوی عمران - زندان اوین

654. علیرضا یعقوب نژاد - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

655. علي احتشامي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - دانشجوي رياضي - زندان اوین

656. علي اسفندياري - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - زندان اوین

657. علي اكبر حداديان - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

658. علي اكبر نادري - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - زندان اوین

659. علي امراللهي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونک - دانشجوی نرم افزار - نامعلوم

660. علي بيكس ـ دانشجوي دكتراي رشته تاريخ دانشگاه آزاد

661. علي تقي پور- بازداشت شده در تاريخ نهم تيرماه - دبير فني سابق دانشگاه مازندران

662. علي راعي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

663. علي رفاهي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

664. علي عاميران - زندان اوين

665. علي عرفاني - بازداشت شده در تاریخ 31 خرداد - در تهران پارس - زندان اوین

666. علي فلاحتي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

667. علي قاسمي - 26 خرداد - فعال دانشجویی دانشگاه زنجان - آزاد شد

668. علي محمدي - زندان اوين

669. علي مرادي - زندان اوين

670. عليرضا اصغري - 31 خرداد - كارمند - زندان اوین

671. عليرضا بهرامي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - دانشجو - نامعلوم

672. عليرضا خدادادي - زندان اوين

673. عليرضا شيخي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

674. عليرضا صيادي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در بهشت زهرا - نامعلوم

675. عليرضا فرجي سركوهي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در امیرآباد - زندان اوین

676. عليرضا كياني ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشکده پردیس مازندران - فعال دانشجویی

677. عليرضا گوراني - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در ولی عصر - زندان اوین

678. عليرضا معصومي همداني - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در بهشت زهرا - نامعلوم

679. عليرضا هاشمی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دبيرکل سازمان معلمان ايران

680. عماد بهاور ـ عضو نهضت آزادی ایران - آزاد شد

681. عماد خیاطی - فرزند محمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

682. عمار قمی - فرزند حسین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

683. عمر حسامی - بازداشت شده در تاریخ 4 مرداد - عضو ستاد میرحسین موسوی - زندان خرم آباد

684. عیسی سحرخیز - 13 تیر - روزنامه نگار و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات

685. غفار زاده ـ پزشک

686. غفار فرزادی ـ پزشک

687. غمديده ـ دانشجوی دانشگاه تهران

688. فائزه هاشمی رفسنجانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ نماینده سابق مجلس ـ آزاد شد

689. فاطمه خواجه نصیری‌ـ فرزندجواد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

690. فتاحی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

691. فتانه چاوشي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - نامعلوم

692. فخری مریزاده - فرزند علی محمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

693. فرامرز احمدي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در محدوده دانشگاه تهران - نامعلوم

694. فرامرز اسحاقي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در انقلاب - زندان اوین

695. فرانک خود نگاه - فرزند ملاداداش - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

696. فرحان صادق پور ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

697. فرزاد افضلي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در انقلاب - زندان اوین

698. فرزاد جمشيدپور - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

699. فرزاد طالب لو - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در انقلاب - نامعلوم

700. فرزاد غلامي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در ولی عصر - زندان اوین

701. فرزانه رنجبری ـ فرزند خلیل ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان انقلاب، خانه دار- محل نگه‌داری زندان اوین

702. فرزانه کمانی تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان امیرآباد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

703. فرزين نيك رفتار - بازداشت شده در تاریخ 36 تير - در انقلاب - زندان اوین

704. فرشاد طاهري ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

705. فرشاد لشگري - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امير آباد - شغل آزاد - زندان اوین

706. فرشيد حيدري زمين ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

707. فرناز کمانی ـ فرزند اسماعیل ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

708. فرهاد بینا زاده ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

709. فرهاد رحيمي - 30 خرداد - میدان آزادی - دانشجوی عمران دانشگاه آزاد - زندان اوین

710. فرهاد شیر احمد ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

711. فرهاد عابديني - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در خیابان کارگر - شغل آزاد - زندان اوین

712. فرهاد كريمي تبريزي - بازداشت شده در تاریخ 26 مرداد - در انقلاب - دانشجوی حسابداری - نامعلوم

713. فرهاد لشگری - فرزند ابوالفضل - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

714. فرهاد نصرالله پور ـ جبهه مشارکت

715. فریبرز سروش

716. فریناز معیریان ـ فعال دانشجویی ـ بند نسوان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

717. فريدون خسروي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - نامعلوم

718. فريده هاشمی نژاد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ آزاد شدند

719. فض الله جوکارـ دانشجو

720. فضلی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین

721. فلورانس حاجبی - فرزند حسن - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

722. فهیمه اسدی - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - نامعلوم

723. فهیمه اسدی - بازداشت شده در تاریخ 15 مرداد - میدان بهارستان - نامعلوم

724. فهیمه السادات راد تهرانی - فرزند سید اسماعیل - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

725. فهیمه رمضانی افشار ـ فرزند حسن ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ شاغل در تولیدی چاپ پارچه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

726. فیروزه خسروانی - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - فیلمسار - آزاد شد

727. فیض الله عرب سرخی - 15 تیر - عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

728. قاسم محمدی - فرزند عباس علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

729. کاظم بابایی - 30 خرداد - میدان انقلاب - زندان اوین

730. کاظم رحیمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

731. کامبیز صائمیـ فرزند مصطفی ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

732. کامبیز نوروزی ـ تاریخ بازداشت7 تیر ـ دبیر حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران- بند 209

733. کامران ایروانی ـ فرزند بهرام ـ محل نگه‌داری زندان اوین

734. کامران برهانی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری بند 209 زندان اوین

735. کاوه ثروتی ـ تاریخ بازداشت30 خرداد ـ کمپین موسوی

736. کاوه مظفری - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر -آزاد شد

737. کرامت الله زارعیان جهرمی- فرزند فرج ـ محل نگه‌داری زندان اوین

738. کریم ارقنده پور ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ وبلاگ نویس

739. کریم امامی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

740. کریم باقرپور یزدی ـ تاریخ بازداشت3 تیر ـ محل بازداشت بیمارستان بقیع ـ محل نگه‌داری زندان اوین

741. کريم ارغنده پور ـ تاریخ بازداشت26 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

742. کريم امامي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

743. کلوتیلد رایس - 9 تیر - فرودگاه امام خمینی - مدرس دانشگاه اصفهان - تبعه فرانسه - آزاد شد

744. کورش جوان - بازداشت شده در تاریخ 24 تیر - فتوژورنالیست - نامعلوم

745. کورش شهبازی ـ تاریخ بازداشت3 تیر ـ محل بازداشت یمارستان بقیع ـ محل نگه‌داری زندان اوین

746. کوروش زعیم ـ تاریخ بازداشت31 خرداد ـ جبهه ملی

747. کیانوش موسوی ـ فرزند رضا ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

748. کیوان توسلی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در انقلاب - زندان اوین

749. کیوان راوی ـ فرزند کیومرث ـ محل نگه‌داری زندان اوین

750. کیوان صمیمی بهبهانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ روزنامه نگار

751. کیومرث احمدی ـ 30 خرداد ـ بلوار کشاورز ـ محل نگه‌داری زندان اوین

752. كامران ضيايي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در انقلاب - دانشجوی ریاضی - زندان اوین

753. كامران محمودي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در امیرآباد - دانشجو - زندان اوین

754. كامران نجفي - 27 خرداد - ونک - مترجم - زندان اوین

755. كامران نصيري سركوهي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - زندان اوین

756. كامران همايوني - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - شغل آزاد - زندان اوین

757. كاوه كمالي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در ازادي - زندان اوین

758. كاوه مهرجو - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - دانشجوي مديريت صنعتي - زندان اوین

759. كوروش فلاحي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونك - زندان اوین

760. كيوان عليدوست - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - زندان اوین

761. كيومرث ملك زاده - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در حوالي مصلي - زندان اوین

762. لعیا فرزادی ـ پزشک

763. لیلا سلمانی پور ـ فرزند احمد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ شغل طراح لباس ـ محل نگه‌داری زندان اوین

764. مازیار بهاری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ خبرنگار کانادايی هفته نامه آمریکايی نیوزویک

765. مازيار نوروزي - 4 تیر - میدان ولیعصر - زندان اوین

766. مازيار يزدانی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

767. ماشاالله حيدرزاده ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ روزنامه نگار بوشهری

768. متین اسدیان ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل بازداشت خیابان امیر آباد شمالی

769. مجتبی پور محسن ـ تاریخ بازداشت 25خرداد ـ روزنامه نگار

770. مجتبی تهرانی ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ خبرنگار سایت اعتمادملی

771. مجتبی خندان ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

772. مجتبی راهنما - فرزند حسنعلی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

773. مجتبی رجبی ـ دانش آموز

774. مجتبی رحیمی ـ دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

775. مجتبی علیجانی ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

776. مجتبی محمدیان ـ تاریخ بازداشت 4تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

777. مجتبی موسوی - تاریخ بازداشت 12 تیر - عضو جبهه ملی ایران

778. مجتبی نیک زاد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

779. مجتبي صفري - زندان اوين

780. مجتبي کاظمي - زندان اوين

781. مجتبي معصومي - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - دانشجوی عمران - زندان اوین

782. مجزوبی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ استاد دانشگاه

783. مجید اسلامی ـ فرزند غدیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

784. مجید جباری

785. مجید دری ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد درمنزل ـ فعال دانشجویی

786. مجید زین العابدین- فرزند داود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

787. مجید سعیدی - بازداشت شده در تاریخ 20 تیر - در منزل - فتوژورنالیست - زندان اوین

788. مجید سعیدی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در خیابان ولیعصر

789. مجید سلاح وند ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

790. مجید عسگری- فرزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

791. مجید قربانی - فرزند علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

792. مجید معتمد زاده – فرزند علی اکبر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

793. مجید نعمتی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

794. مجید وهاب ـ فرزند بیرامعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

795. مجيد جابری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران

796. مجيد حامدي - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولي عصر - زندان اوین

797. مجيد سپهوند ـ دانشجوی دانشگاه تهران

798. مجيد نيری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی ايران

799. محرمعلی افشاری ـ فرزند مسعود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

800. محسن آزموده ـ دانشجوی دانشگاه تهران

801. محسن امین زاده ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ جبهه مشارکت

802. محسن بابازاده ـ تاریخ بازداشت27 خرداد در خیابان کریم خان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

803. محسن بابایی ـ فرزند رجبعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

804. محسن باستانی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی در اصفهان

805. محسن برزگر ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ دانشجو دانشگاه مازندران

806. محسن حبیبی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

807. محسن حبيبي مظاهري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

808. محسن حجاریان - بازداشت شده در 21 تیر - بازداشت شده در منزل - آزاد شد

809. محسن حکیمی ـ عضو نهضت آزادی ایران

810. محسن روزبهان ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد ۸۸ در استان خراسان رضوی

811. محسن صفائی فراهانی ـ جبهه مشارکت

812. محسن عيوضي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

813. محسن فاطمي نسب - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - دانشجوي كامپيوتر - زندان اوین

814. محسن قادري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - زندان اوین

815. محسن قنبري - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

816. محسن لطیفیان ـ فرزند ـ محمد مهدی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

817. محسن میر دامادی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دبیر کل جبهه مشارکت

818. محسن مير علوي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در ميدان آزادي - نامعلوم

819. محسن نوروژی مازندرانی نژاد – فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

820. محسن نوری ـ تاریخ بازداشت30 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

821. محسن يارمحمدي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در انقلاب - زندان اوین

822. محمد آزادی - بازداشت شده در تاریخ 29 مرداد - نامعلوم

823. محمد ابراهيم خسروتاج - زندان اوين

824. محمد اسماعیل حق پرست ـ تاریخ بازداشت1 تیر در میدان 7 تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

825. محمد اسماعیل زاده - 17 تیر - فعال دانشجویی - زندان بابل

826. محمد اسماعیل وندی - بازداشت شده در تاریخ 26 مرداد - اطلاعات اهواز

827. محمد باقر بخشی ـ فرزند ارسلان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

828. محمد باقر شعبان پور ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

829. محمد باقري - زندان اوين

830. محمد بدیعی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در حوالي خيابان بهبودي ـ محل نگه‌داری زندان اوین

831. محمد بلوری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

832. محمد بيات ـ تاریخ بازداشت30 خرداددر خیابان آزادي

833. محمد تقی نعمتی - 30 خرداد - منطقه یادگار امام - دانشجوی حسابداری - زندان اوین

834. محمد تکاورصیاد - فرزند عزیز ا... - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

835. محمد توسلی ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ مدیر دفتر سیاسی جنبش آزادی در ایران

836. محمد جعفر زرین ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ فعال سیاسی

837. محمد جعفری ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه و کمپین کروبی

838. محمد جواد معتمدي - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - زندان اوین

839. محمد جواد مهردادیان ـ فرزند ماشاالله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

840. محمد حاجی زاده فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

841. محمد حسام كاشفي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در مصلی تهران - نامعلوم

842. محمد حسن اشرفي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - دانشجوي حسابداري - زندان اوین

843. محمد حسن رضایی ـ فرزند داور ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

844. محمد حسن عليخاني - زندان اوين

845. محمد حسن گل پسندـ فرزند اسماعیل ـ محل نگه‌داری زندان اوین

846. محمد حسی اتیقه چی - فرزند محمد رضا - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

847. محمد حسین بهمنی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان توحید ـ محل نگه‌داری زندان اوین

848. محمد حسین حسینی- فرزند علی اکبر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

849. محمد حسین نوری - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - زندان اوین

850. محمد حسين امامي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

851. محمد حسين زرگري - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - در ونک - زندان اوین

852. محمد خوانساری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

853. محمد داودیان ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

854. محمد درمناکی فراهانی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

855. محمد دلیری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

856. محمد رضا آبادی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

857. محمد رضا احمدی نیا ـ نهضت ازادی

858. محمد رضا حسني - زندان اوين

859. محمد رضا حکمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

860. محمد رضا خاتمی ـ تاریخ بازداشت 23 خرداد ـ جبهه مشارکت

861. محمد رضا سالاري - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در آزادي - نامعلوم

862. محمد رضا سلطان فر - زندان اوين

863. محمد رضا شجاعي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در ازادي - زندان اوین

864. محمد رضا علایی پور ـ جبهه مشارکت

865. محمد رضا فرضی - فرزند ابراهیم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

866. محمد رضا مارال پور - فرزند محمد حسن - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

867. محمد رضا نصير پور - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - دانشجوی حقوق - زندان اوین

868. محمد رضا هادي پور - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - زندان اوین

869. محمد رضا هاشمي - زندان اوين

870. محمد رضا یزدان پناه - 17 تیر - عضو جبهه مشارکت -

871. محمد رضايي - بازداشت شده در تاریخ 27 خرداد - در ولی عصر - دانشجو - زندان اوین

872. محمد رضوانی ناظری ـ فرزند محمد امیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

873. محمد سجاد بخارایی - فرزند احمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

874. محمد سعادتی - فرزند مرتضی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

875. محمد سلطانی - 27 خرداد - خیابان شریعتی - محصل - زندان اوین

876. محمد شکوهی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

877. محمد شهوند - فرزند حسین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

878. محمد صیادی ـ تاریخ بازداشت26 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی - زندان الوند شهر همدان

879. محمد عرفان اسلامي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در حوالی مصلی - نامعلوم

880. محمد عزیزی - فرزند رحمت ا... - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

881. محمد عطریانفر ـ تاریخ بازداشت16 خرداد ـ حزب کارگزاران

882. محمد عظيمي - زندان اوين

883. محمد علمی ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

884. محمد علی دادخواه - 17 تیر - عضو کانون مدافعان حقوق بشر -

885. محمد علی عاشوری - فرزند پرویز - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

886. محمد علي جلالي كاشاني - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - دانشجو - زندان اوین

887. محمد علي حسيني - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ونک - نامعلوم

888. محمد علي کارگران - زندان اوين

889. محمد علي کشاورز - زندان اوين

890. محمد فراهاني - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در مترو سعدي - نامعلوم

891. محمد قائم مقامی ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ عضو سازمان دانش آموختگان ادوار تحکیم وحدت

892. محمد قوچانی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد ـ سردبیر روزنامه اعتماد ملی

893. محمد کرامتی ـ تاریخ بازداشت 28 خرداد در میدان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

894. محمد کریمی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

895. محمد كاظم كريمي - 30 خرداد - خیابان ولیعصر - شغل تايپيست - زندان اوین

896. محمد كدخدائي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونك - دانشجوي محيط زيست - زندان اوین

897. محمد محمدزاده - فرزند مصطفی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

898. محمد محمدی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

899. محمد مختاری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ جمهوری – محل نگهداری نا مشخص

900. محمد مصطفایی ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در منزل ـ وکیل دادگستری ـ آزاد شد

901. محمد ملکی - بازداشت شده در تاریخ 1 شهریور - در منزل - اولین رئیس دانشگاه تهران - بند 209 زندان اوین

902. محمد مهدی امانی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد در هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

903. محمد مهدی خانی - 3 تیر- بهارستان - زندان اوین

904. محمد مهدی یوسفی ـ فرزند محمد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

905. محمد مهدي بروجردي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در فاطمی - نامعلوم

906. محمد مهدي شجاعي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - زندان اوین

907. محمد مهدي هاشمي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در بهارستان - شغل آزاد - زندان اوین

908. محمد مهدي يداللهي ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان جمهوري

909. محمد میراحمدـ فرزند حسین ـ محل نگه‌داری زندان اوین

910. محمد میرزاخانی - فرزند تیمور - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

911. محمد نجاري - زندان اوين

912. محمد نیسی پور - فرزند جعفر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

913. محمد ياسر بهمني - بازداشت شده در تاریخ 3 تیر - در صادقيه - صادقيه - زندان اوین

914. محمد ياسري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در تخت طاووس - زندان اوین

915. محمدرضا احمدی نيا ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران

916. محمدرضا بیات ـ فررزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

917. محمدرضا جلایی پور ـ سخنگوی کمپین موج سوم حمایت از خاتمی و موسوی

918. محمدرضا حدآبادي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

919. محمدرضا حکمي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

920. محمدرضا خاتمی ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ آزاد شد

921. محمدرضا عروجی - زندان اوین

922. محمدرضا کاویانی فرزند محمد حسن ـ محل نگه‌داری زندان اوین

923. محمدرضا کوهینی تفرشی ـ فرزند ماشاالله ـ محل نگه‌داری زندان اوین

924. محمدرضا مرادی مجاهد ـ فرزند مسعود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

925. محمدصادق فومنی - زندان اوین

926. محمدعلی ابطحی ـ عضو مجمع روحانیون مبارز

927. محمدعلی صادقی ـ محل بازداشت خیابان ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

928. محمدعلی کرمی نوری - فرزند عبدا... - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

929. محمدعلی ولی زاده ـ فرزند قنبرعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

930. محمود ابراهيمی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو حزب همبستگی

931. محمود پورباقر مهابادی - فرزند مصطفی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

932. محمود دلبري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

933. محمود رضوي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - شغل آزاد - نامعلوم

934. محمود ریاحی - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

935. مرتضی الیاسی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان صادقیه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

936. مرتضی خانی ـ کمپین کروبی

937. مرتضی رادمنش - 3 تیر- پارک لاله - کارمند - زندان اوین

938. مرتضی رضا خانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

939. مرتضی سپه ـ تاریخ بازداشت 3 تیر در میدان بهارستان

940. مرتضی شاپوری - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در خیابان 16 آذر - زندان اوین

941. مرتضی کمالی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ محل نگه‌داری زندان اوین

942. مرتضي جانبازي ـ دانشجوی دانشگاه تهران

943. مرتضي جعفري فرد - زندان اوين

944. مرتضي سلطاني ابهري - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در ولي عصر - زندان اوین

945. مرتضي سيطري - زندان اوين

946. مرتضي فقيهي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در امير آباد - دانشجوي حقوق - زندان اوین

947. مرجان عبداللهیان - بازداشت شده در تاریخ 24 تیر - فعال مطبوعاتی - نامعلوم

948. مرجان عبدالهی - فرزند محمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

949. مرجان فاعظی ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ دانشجو

950. مرجان فیاضی - بازداشت شده در تاریخ 2 تیر - دانشجو - نامعلوم

951. مرجان فیاضی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ محل بازداشت دانشگاه مازندران- فعال دانشجویی

952. مرضیه بهرامی کوشکی ـ فرزندنوروزعلی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ کتابفروش ـ محل نگه‌داری زندان اوین

953. مرضيه باقري - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امیرآباد - شغل آزاد - زندان اوین

954. مریم سررشته داری - فرزند ناصر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

955. مریم عامری ـ عضو کمپین کروبی

956. مریم عامریان ـ فعال مدنی ـ آزاد شد

957. مریم عسگری - فرزند محمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

958. مریم محمدی ـ فرزند محمد ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد دانشجو ـ محل نگه‌داری زندان اوین

959. مسعود باستانی - بازداشت شده در تاریخ 14 تیر - سردبیر سایت جمهوریت - بند 209 زندان اوین

960. مسعود عسگری ـ تاریخ بازداشت 4 تیر در میدان بهارستان

961. مسعود كريمي نژاد - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولی عصر - نامعلوم

962. مسعود گرامی - 25 خرداد - هفت تیر - زندان اوین

963. مسعود گرامی - بازداشت شده در تاریخ 24 خرداد - در میدان هفت تیر - زندان اوین

964. مسعود محمدي - 31 خرداد - خیابان نصرت - كارمند اداره برق - زندان اوین

965. مسلم دلشاد - - تاریخ بازداشت نامعلوم - دانشجوي کارشناسي ارشد دانشگاه تهران - زندان اوین

966. مسلم زمانی - بازداشت شده در تاریخ 4 مرداد - عضو ستاد میرحسین موسوی - زندان خرم آباد

967. مصطفی آهو خش - بازداشت شده در تاریخ 6 مرداد - دانشجوی دانشکده نفت - نامعلوم

968. مصطفی تاج زاده ـ تاریخ بازداشت 23 تیر ـ سازمان مجاهدین انقلاب سلامی

969. مصطفی حاجی زاده ـ محل نگه‌داری زندان اوین

970. مصطفی شجری- فرزند حسن ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ در میدان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

971. مصطفی فتاحی

972. مصطفی قادر پناه - 26 خرداد - میدان ولیعصر - برقکار - زندان اوین

973. مصطفی قوانلو قاجار ـ تاریخ بازداشت 1 تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

974. مصطفی منفرد ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه - فعال دانشجویی دانشکده نفت اهواز

975. مصطفي شبستري - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - نامعلوم

976. مصطفي عليزاده - بازداشت شده در تاریخ 30 تير - در ولی عصر - نامعلوم

977. مصطفي مهدي زاده ـ دانشجوی دانشگاه بوعلي همدان

978. مصیب ابراهیمی ـ دانشجو

979. مظاهر پرهيزگار - زندان اوين

980. معصومه محمديزاده - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در ونك - نامعلوم

981. معین یوسفی - 25 خرداد - میدان انقلاب - زندان اوین

982. معين نظام دوست - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در رودکی - زندان اوین

983. معين يوسف پور - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - دانشجوي كامپيوتر - زندان اوین

984. ملیحه دادخواه - 17 تیر - آزاد شد

985. منصور عظیمی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

986. منصور غفاری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

987. منصور نبی زاده ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

988. منصور وفا ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در منزل – زنجان عضو ستاد دانشجویی میرحسین ـ ارگان بازداشت کننده اطلاعات زنجان

989. منصور یاقوتی - بازداشت شده در تاریخ 15 مرداد - فعال دانشجوئی دانشگاه زنجان - نامعلوم

990. منصوره مظفری - فرزند علی اکبر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

991. موسی ساکت ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ دبير سازمان دانش آموختگان ايران اسلامی در استان آذربايجان شرقی

992. مونا لاهوتی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد آزاد شد

993. مهتاب آجودانی ـ فرزند مهدی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداددر خیابان انقلاب ـ خانه دارـ محل نگه‌داری زندان اوین

994. مهتاب نصیر پور ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ هنرمند سینما و تئاتر

995. مهدوی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ امام جمعه سابق آمل - اطلاعات آمل

996. مهدی باقری ـ فرزند مجید ـ محل نگه‌داری زندان قزلحضار

997. مهدی بوترابی - بازداشت شده در تاریخ 22 تیر - مدیر عامل سایت های پرشین وبلاگ - نامعلوم

998. مهدی ترکمن ـ دانشجو

999. مهدی حسین زاده - بازداشت شده در مرداد - روزنامه نگار - محل بازداشت نامعلوم

1000. مهدی خدادادی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

1001. مهدی درویشی

1002. مهدی رجب سلوکات ـ جلیل ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1003. مهدی شیرازی - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - نامعلوم

1004. مهدی عباسی - فرزند مجید - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1005. مهدی عبايی ـ تاریخ بازداشت 28خرداد ـ رئيس شاخه خراسان رضوی جبهه مشارکت ايران اسلامی

1006. مهدی کریمی - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

1007. مهدی کریمی ـ تاریخ بازداشت 11 تیر ـ محل بازداشت دانشگاه- فعال دانشجویی دانشکده نفت اهواز

1008. مهدی کوهیان - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

1009. مهدی مجیدی ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1010. مهدی مسافر ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه همدان آزاد شد

1011. مهدی مهدوی آزاد - بازداشت شده در تاریخ 22 تیر - مدیر مسئول پایگاه خبری شهاب نیوز - نامعلوم

1012. مهدی یادگاری - بازداشت شده در تاریخ 18 مرداد - در محل کار - دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه بین الملل قزوین - نامعلوم

1013. مهدی یار بهرامی - نامعلوم

1014. مهدی یزدانی خرم - بازداشت شده در تاریخ مردادماه - دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه اعتماملی - آزاد شد

1015. مهدیان میناوی ـ عضو جبهه مشارکت

1016. مهدي اژدري - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - شغل آزاد - زندان اوین

1017. مهدي الياسي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در مصلی - نامعلوم

1018. مهدي حبيبي - زندان اوين

1019. مهدي ساجدي - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در انقلاب - دانشجوی نرم افزار - زندان اوین

1020. مهدي شاكري - بازداشت شده در تاریخ 25 خرداد - نامعلوم

1021. مهدي شايان - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بازار تهران - نامعلوم

1022. مهدي طاهريان - زندان اوين

1023. مهدي فتاح - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در اميرآباد - محصل - زندان اوین

1024. مهدي فرجي - زندان اوين

1025. مهدي قربان پور - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در هفت تیر - دانشجوی مدیریت - نامعلوم

1026. مهدي کريمي - زندان اوين

1027. مهديه حجازي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1028. مهران خوشرو ـ 30خرداد – محل بازداشت خیابان هاشمی

1029. مهرداد بال افکن ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد ـ عضو سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی در اصفهان

1030. مهسا امرآبادی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ روزنامه نگار

1031. مهناز عنايتي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

1032. مهناز محمدی - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - فیلمسار - آزاد شد

1033. مهندس بهزاد نبوی ـ عضو حزب کارگزاران سازندگی

1034. مهندس داديزاده ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

1035. مهندس شهاب الدین طباطبایی ـ عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی

1036. مهندس مجيد جابری ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

1037. مهندس محسن صفایی فراهانی ـ عضو شورای مرکزی و رئیس هیات اجرایی جبهه مشارکت ایران اسلامی

1038. مهندس مهدی يار بهرامی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

1039. مهندس يحيوی ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد در منزل ـ ملی مذهبی ـ اطلاعات تبریز

1040. میثم زارعی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

1041. میثم محمدحسن نقاش ـ محمد تقی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1042. میثم ورق چهر ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ عضو جبهه مشارکت

1043. میرحمید حسن زاده - بازداشت شده در تاریخ 13 مرداد - مدیر سایت "قلم نیوز" - نامعلوم

1044. میرحمید حسن‌زاده - بازداشت شده در مردادماه - مدیرعامل سابق خبرگزاری ایسنا - نامعلوم

1045. میلاد ثوری ـ تاریخ بازداشت23 30 خرداد در نواب

1046. میلاد چگینی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

1047. میلاد قریبیان ـ فرزند محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1048. میلاد قیاسی راد - فرزند منصور - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1049. میلاد گاراژیان - بازداشت شده در تاریخ 21 تیر - آزاد شد

1050. ميترا عالي ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

1051. ميكاييل ملكان - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در آزادي - نامعلوم

1052. ميلاد پيشداد - زندان اوين

1053. ميلاد حسينی کشتان ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه مازندران

1054. ميلاد غفوري - بازداشت شده در تاریخ 3 تیر - در بهارستان - زندان اوین

1055. نادر خاني پور - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در امیرآباد - داشجوی عمران - زندان اوین

1056. نادر سعادتي نيا - بازداشت شده در تاریخ 26 تیر - در انقلاب - زندان اوین

1057. نادر وحیدی - 30 خرداد - خیابان آزادی - کارمند - زندان اوین

1058. ناصح فریدی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ فعال دانشجویی – آزاد شد

1059. ناصر اکبری ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان انقلاب محمود ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1060. ناصر امین علی - فرزند سلیم - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1061. ناصر حداد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در خیابان انقلاب - شغل آزاد - زندان اوین

1062. ناصر زمانی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

1063. ناصر عظيمي - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - در امیرآباد - زندان اوین

1064. ناصر نمازی – زندان اوین

1065. ناهید سیاهوند - دانشجو

1066. ندا فرقانی ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد در خیابان انقلاب ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1067. نریمان احمدی مقدم ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در میدان ونک ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1068. نریمان گوهری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد در میدان صادقیه ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1069. نریمان مصطفوی - تاریخ بازداشت 8 تیر در مسجد قبا ـ عضو انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر - آزاد شد

1070. نريمان ساحلي - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - نامعلوم

1071. نريمان صالحي نسب - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - زندان اوین

1072. نسترن خدا رحیمی ـ دانشجو

1073. نسیم ریاحی ـ دانشچوی دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين

1074. نصرالله عطابخشی – بازداشت شده در 30 خردادماه – کمپ کهریزک

1075. نعمت خوش چهره – فرزند سعدالله – زندان اوین

1076. نگار مقدمی - فرزند غلامحسین - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1077. نوید احدی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان جیحون ـ محل نگه‌داری زندان گوهردشت

1078. نوید حقدادی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجوی دانشگاه تهران

1079. نوید خوش نگاه ـ فرزند محسن ـ محل نگه‌داری کمپ کهریزک

1080. نوید نصیرزاده - فرزند مصطفی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1081. نويد موسوي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

1082. نیسم کلهری - فرزند علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1083. نیما آقا زاده - فرزند ناصر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1084. نیما پرتوی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1085. نیما حسینی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان جیحون ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1086. نیما کاکاوند ـ تاریخ بازداشت 3 تیر در میدان بهارستان ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1087. نیما کوکلانی - فرزند اکبر - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1088. نیما نحوی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ عضو انجمن اسلامی انجمن اسلامی دانشگاه بابل- آزاد شد

1089. نيما استخري - بازداشت شده در تاریخ 12 مرداد - در ولی عصر - شغل آزاد - نامعلوم

1090. نيما فاتحي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در ولی عصر - زندان اوین

1091. نيما يعقوبي - بازداشت شده در تاریخ 18 تير - در انقلاب - زندان اوین

1092. وجیهه مقدم ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1093. وحید اسماعیلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1094. وحید امیریان ـ دانشجو

1095. وحید اناری ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ دانشجو

1096. وحید پاشایی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1097. وحید جراحی ـ تاریخ بازداشت 24 خرداد ـ محل بازداشت میدان فاطمی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1098. وحید زینعلی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در میدان ولیعصر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1099. وحید محمدی ـ فرزند موسی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1100. وحید نوری ـ فرزند دوستعلی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1101. وحيد اشتري - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در آزادي - زندان اوین

1102. وحيد اناري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

1103. وحيد حشمت پور - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در خيابان قدس - زندان اوین

1104. وحيد سرلك - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1105. وحيد سلطاني پور - بازداشت شده در تاریخ 26 تير - در بلوار كشاورز - دانشجوی کامیپوتر - زندان اوین

1106. وحيد عيوض زاده - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در خیابان انقلاب - زندان اوین

1107. هادی احتظاظی ـ تاریخ بازداشت 29 خرداد ـ از فعالان ملی - مذهبی - اطلاعات همدان

1108. هادی پلاور ـ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

1109. هادی دشتی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداد در میدان هفت تیر ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1110. هادی سزاوار - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونک - زندان اوین

1111. هادی کحال زاده ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد ـ عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ايران - آزاد شد

1112. هادی مولای - فرزند احمد - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - زندان اوین

1113. هادي هدايتي اردستاني - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - نامعلوم

1114. هاره دولو - 17 تیر - آزاد شد

1115. هاله سحابی - بازداشت شده در تاریخ 15 مرداد - در بهارستان - عضو گروه مادران صلح - نامعلوم

1116. هانیه یوسف پور - نامعلوم

1117. هانیه یوسفیان ـ تاریخ بازداشت 31 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی در شیراز

1118. هدایت الله آقایی ـ‌عضو حزب کارگزاران سازندگی

1119. هدی صابر ـ تاریخ بازداشت23 خرداد ـ ملی مذهبی و روزنامه نگار ـ آزاد شد

1120. هما روستا ـ تاریخ بازداشت 8 تیر ـ هنرمند سینما و تئاتر

1121. هما قرباني - بازداشت شده در تاریخ 14 مرداد - در بهارستان - نامعلوم

1122. همایون سربازی - 30 خرداد - خیابان آزادی - کمپ کهریزک

1123. همایون کسرائیان - تاریخ و محل بازداشت نامعلوم - زندان اوین

1124. همایی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد ـ عضو ستاد میرحسین موسوی

1125. هومن اسكندري ـ تاریخ بازداشت 26 خرداد در منزل ـ عضو حزب پان ايرانيست

1126. هومن صابري - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - نامعلوم

1127. یاسر حسینی فرد - فرزند غلام علی - بازداشت شده در تاریخ 18 تیر - - زندان اوین

1128. یحیی کیان تاجبخش - تاریخ بازداشت 19 تیر - بازداشت شده درمنزل - زندان اوین

1129. یعقوب شائولیان ـ فرزند یوسف ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1130. یوسف داداشی ـ تاریخ بازداشت 30 خرداد در خیابان آزادی ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1131. یونس دهقان منش ـ تاریخ بازداشت 27 خرداددر خیابان امیر آباد ـ محل نگه‌داری قزل حصار

1132. یونس سعادتی - 30 خرداد - خیابان آزادی - کمپ کهریزک

1133. یونس سلیمی ـ تاریخ بازداشت 27 خرداددر خیابان مفتح ـ محل نگه‌داری زندان اوین

1134. یونس کشانی - بازداشت شده در تاریخ 8 مرداد - در ونک - زندان اوین

1135. ياسر جعفري ـ دانشجوی دانشگاه تهران

1136. يعقوب زاده ـ تاریخ بازداشت 25 خرداد ـ عضو نهضت آزادی ايران - تبریز

1137. يوسف لطيفي - بازداشت شده در تاریخ 30 خرداد - در شادمان - دانشجو - زندان اوین

 


واحد تحقیقات موضوعی

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

شهریورماه 1388

http://www.pezhvakeiran.com